123
banner

2019 Dijital Pazarlama Trendleri

Written by

Pazarlamanın özellikle dijital ortamda pazarlamanın hedefi, her zaman müşterilerin dikkatini çekmek ve onları  elde tutmak olmuştur. Müşteri ilgisinin hangi platformda, nereye kaydığı ve hangi noktaya dikkat edilmesi gerektiği konuları, sürekli üzerine düşünülmesi gereken konulardır. Her yıl, yeni teknolojilerin ortaya çıkması ve mevcut teknolojilerin daha da gelişmesi, diğer sektörlerde olduğu gibi dijital pazarlamada da etkilerini gösteriyor. Bu değişimler, markalara daha etkili pazarlama yöntemleri geliştirip müşterilerle daha iyi iletişim kurmaları için fayda sağlar. 

Yakın zamanda Amazon ve Alibaba gibi finansal ve dijital pazarda güçlü iki büyük şirketin  Türkiye pazarına girmesi ile e-ticaret‘te rekabetin yükseleceğini ve reklam maliyetlerinin buna göre şekilleneceğini öngörmek mümkün.

Markaların müşteri deneyimine daha çok odaklanması ve tüm dijital pazarlama araçlarının müşterileri çevrim içi ve çevrim dışı platformlarda daha fazla etkileyeceği tahmin ediliyor. Tabii özellikle dijital platformda SEO’nun önemi  yadsınamaz bir gerçek. 2019’da Google’ın JS (Javascript)  konusuna önem vermeye devam etmesi ile birlikte algoritmalarını güncellemesi SEO faaliyetlerinin önemini devam ettirecek. SEO ile birlikte hayatımıza giren ve markalara daha etkili reklam çalışması için yol gösteren veri analizi de, eğilimin artacağı bir başka konu. Elindeki verileri doğru şekilde toplayıp bunları etkin şekilde analiz edebilen markalar için 2019 yılının daha aktif  bir yıl olacağını söyleyebiliriz. Kısacası, veri odaklı pazarlama stratejileri önemini korumaya devam edecek. Bunlara ek olarak:

1. Yapay Zeka

Yapay zeka,  işleri hızlı bir şekilde analiz edebilen bir grup algoritma olarak düşünülebilir. Yapay Zeka, verileri inceleyerek davranış ve kalıpları daha iyi anlayabilir.

Veri tabanlarını taramak ve ekibe fikir vermek için yapay zeka  kullanılabilir. Örneğin, mevcut müşterilere benzeyen potansiyel müşterileri bulmak için veya rakipler hakkında gerçek zamanlı bilgi almak için sosyal medya sohbetleri  taranabilir.

Ayrıca Google’ın AdWords’den Ads’e geçmesi ve kampanya teklif stratejilerinde yapay zekayı ön plana çıkarması, yapay zeka teknolojilerinde 2019 yılının büyük bir atılım yılı olacağını gösterir nitelikte.

2. Sohbet Botları

2022 yılına kadar sohbet botlarının, işletmelerde  yılda 8 milyar doların üzerinde tasarruf sağlamasına yardımcı olacağı tahmin ediliyor.

Bu sohbetler, müşteri hizmetlerinde yardımcı görev alabilir ve tekrar eden şu gibi müşteri sorularına cevap vermek için çeşitli sistemlere bağlanabilir: “Paketim ne zaman teslim edilecek?” “Randevum saat kaçta?” “Bulunduğum yer neresi?” Botlar; potansiyel müşterileri bilgilendirmek, satış randevularını planlamak ve satın alımlar yapmak için de kullanılabilecek.

Bir bota yatırım yapıp yapmaya karar verirken, botun; müşteri hizmetleri için mi yoksa daha fazla satış kapasitesine ulaşmak için mi kullanılacağı belirlenmeli. Akılda tutulması gereken önemli nokta ise, sohbetlerin en azından şimdilik, insan görüşmelerinin yerine geçmediğidir.

3. Influencer Pazarlama

Influencer pazarlama -yada Türkçeleştirme ‘ye çalışırsak “Fenomen odaklı pazarlama”  yeni bir konu olmasa da, fenomenlerin etkinliğine odaklanır.

Bir fenomenin, ürün ya da hizmeti takipçilerine  tanıtması havalı olsa da, kısa ömürlü olabilir. Fakat onlarla ortak olarak uzun vadeli kampanyalar ve promosyonlar hazırlayarak daha etkili bir pazarlama stratejisi yaratabilir.

4. Video

Video reklam pazarı her yıl büyüme eğilimini sürdürüyor. 2019 yılında da video reklamlar en çok kullanılacak reklam modeli olacak gibi görünüyor. Yoğun şekilde reklamlarla karşılaşan kullanıcıların artık bu durumdan sıkıldığı ve nitelikli reklamlara daha fazla önem vereceği tahmin ediliyor. Reklam engelleyici program kullanımının artması bunun en somut örneği olarak gösteriliyor. İçerik ne kadar ilgi çekici ve farklı  olursa müşteriler o kadar memnuniyet duyacaktır. Bu amaçla örneğin, canlı videolar kullanılabilir.

Video reklam stratejisinde ilk olarak, sağlam bir içerik stratejisi oluşturmak önemlidir. “Müşterilerin faydalı veya eğlenceli bulabilecekleri şeyler nelerdir?” sorusuna cevap arayarak işe başlanılabilir. İkinci adım ise platformu seçmektir,  Facebook Live, YouTube Live, Instagram Live gibi. Tüm bu adımları hallettikten sonra, artık hazırsınız! Videoları eğlenceli tutun ve müşterilere interaktif  canlı bir video deneyimi sunun !

5. E-Posta Pazarlaması

 Günümüz koşulları dikkate alındığında, artan reklam maliyetleri ve düşük erişim nedeni ile bu yöntemin daha fazla kullanılacağı tahmin ediliyor. Dikkat edilmesi gereken nokta ise:

 E-postaları daha fazla kişiselleştirmek !

E-posta pazarlaması belirli bir ürüne göz atan kullanıcılar için ayarlanabilir  ve ardından indirimi fiyatlar, kişiselleştirilmiş videolar ve promosyonlarla hedef kitle için daha dikkat çekici hale getirilebilir.

E-postalar, özellikle yeniden pazarlama teknikleriyle birleştirildiğinde müşteriyi motive etmek ve satın almaya teşvik etmek için kullanılabilir.

6. Sesli Aramalar

Mobil kullanım oranları artış eğilimine devam ederken diğer taraftan  sesli arama teknolojisinin yükselişi devam ediyor. Yapılan araştırmalara göre, 2020 yılında aramaların yüzde 50’si sesli arama olacak. Search Engine Land’e göre, ABD’de ses tabanlı ticaret satışlarının 2017’de 1.8 milyar dolara ulaştı ve bunun 2022’ye kadar 40 milyar dolara ulaşacağı tahmin ediliyor.  Türkiye için de kullanımın giderek yaygınlaşması ve artmasını beklemek yanlış olmaz. 2019 yılında bu alanda markaların daha aktif rol alması mantıklı olacaktır. Yani önümüzdeki yıl, sesli aramaya optimize olmakta fayda var gibi görünüyor.

7. Görsel Aramalar

Sesli aramaların yanı sıra, yükseliş sırasında başka bir tür arama yöntemi de: Görsel aramalar. Google, uzun zamandır görüntülü aramaları etkinleştirmişti, dahası,  yeni kamera teknolojisi, insanların gerçek dünyadaki bir şeyin fotoğrafını çekmelerini ve bu konuda bilgi bulmalarını da sağlıyor.

Pinterest, Lens özelliğini Şubat ayında yeniden başlattı ve sosyal medya platformu, kullanıcılarının 600 milyondan fazla aylık arama yaptığını bildirdi. Görsel arama gücünden yararlanmak için de Pinterest, pazarlama çalışmalarına dahil edilebilir.

8. Z Nesline Odaklanma Zamanı

Z nesli büyüyor. Bu da, onların yavaş yavaş işgücüne girmeye başladıklarını ve satın alma gücüne sahip olduklarını gösteriyor. Bu jenerasyon sayesinde, emojilerle cümle kurma ve hatta pazarlama yapma, daha renkli daha çarpıcı ve daha yaratıcı olma, selfie ile kendini ifade etme ve video içeriklerinin ne kadar yükseldiğini gördük. Yaşları itibariyle birer tüketici haline gelen, kendine güveni ve sosyal duyarlılığı bu kadar yüksek olan bu nesli hızlıca anlayıp ona göre hareket eden markalar yükselişe geçecek gibi görünüyor.

Forbes
Entrepreneur
Digital Marketing Institute
Dijilopedi

Article Categories:
Dijital Pazarlama/Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares