123
banner

Ay Ay Yılın En İlgi Çekici Marka ve Reklamları

Written by

Sosyal medya analiz şirketi Unmetric’e göre markalar bu yıl sosyal medya paylaşımlarında her zamankinden daha yaratıcıydı ve sosyal konular hakkında farkındalık yaratarak izleyicilerle bağlantı kurmayı başardı.

Burger King, net tarafsızlığın önemini vurguladı, Stella Artois, gelişmekte olan ülkelere temiz su getirmek için Water.org ile ortaklık yaptı ve UPS, okullara katkının değerini belirten bir hareketin yayılmasına yardımcı oldu.

Markalar, Lego’nun “Build for Real ”kampanyası ve Harley Davidson’un “Start ’em Young” kampanyası gibi daha yaratıcı yaklaşımlar benimsedi.

Sosyal ağlarda daha geniş kitlelere ulaşma imkanıyla daha popüler hale geldiler.

Unmetric, sıfır ile 1,000 arasında bir katılım puanı belirlemek için marka gönderilerinin Twitter, Facebook ve Instagram verilerini analiz etti. Bazı metrikler – örneğin paylaşım ve retweetler – Unmetric’e göre markalar için diğerlerinden -beğeniler ve favoriler gibi- daha fazla değere sahipler. YouTube için katılım puanı belirlenememesine rağmen bir videonun beğenisi ve ne kadar hızlı izleyici topladığı önemli. Unmetric’in kendi algoritmaları ve uzman içgörüleri, genel katılım puanına yansımaktadır.

Ay ay 2018’de markaların sosyal paylaşımlarına göre Unmetric, 1000 puana layık görülen ve yılın en ilgi çekici olanları:

Ocak

Burger King, “Net Tarafsızlık”

Burger King, müşterilerine “Net tarafsızlığı” anlatabilmek için sosyal bir deney düzenledi. Deneyde bir Whopper sipariş ettiğinizde normal fiyatı ödüyorsunuz ancak kasıtlı olarak yavaşlatılmış hizmet ile karşılaşıyorsunuz. Bu hamburgeri yaklaşık 15-20 dakika içinde teslim alabiliyorsunuz demek. Ancak hızlı servis isterseniz daha yüksek bir fiyat ödeyerek normal sürede teslim alabilirsiniz. Bu mağaza içi sosyal deney, Facebook’ta 15 milyon görüntülenme ve 309.000 paylaşımla sonuçlandı.

Video: Burger King, “Save Net Neutrality”

Şubat

Stella Artois U.S., “Su için Bekleyiş”

Stella Artois, Water.org ve VaynerMedia işbirliğiyle, Water.org kurucu ortağı Matt Damon’ın yer aldığı dijital bir kampanya başlattı. Otel ve restoran kullanıcılarına, bir bardak su veya duş için altı saat kadar beklemeleri gerektiğini söyledi.

Video, 7.6 milyon görüntülenme ve Facebook’ta 72.000 paylaşıma ulaştı.

Video: Stella Artois U.S., “The Wait for Water”

Mart

Adidas, “Yaratıcılığı Keşfet”

Atletizm ve yaratıcılığın bir arada olamayacağını da kim söylüyor? Bu reklam ile, Adidas sporcu inovasyonuna olan bağlılığını kanıtlamayı amaçladı. Kısa ama güçlü bir mesaj, YouTube’da neredeyse 50 milyon görüntülenmeye yol açtı.

Video: Adidas, “See Creativity”

Nisan

Chipotle

Bazen tek ihtiyacınız olan hınzır bir şaka ve bir Twitter hesabı.
Chipotle burritoyu bebekle karşılaştıran bir tweet attı.
 25.000’den fazla kişi bu gönderiyi retweetledi.


 “Burrito: 18 yıl boyunca finansal olarak desteklemeniz gerekmeyen bir mutluluk sarmalı”

Mayıs

BarkBox, “Köpekler ve Annleri için Rap”

Köpek anneleri de birer annedir ve söyleyecek bir şeyleri var. Bu videoda kadınlar, köpeklerinin günlük yürüyüşe çıkartmaları hakkında rap söylüyorlar. Barkbox’ın süper eğlenceli videosunun, 430.000 defadan fazla paylaşıldığını göz önüne alırsak, pek çok köpek sevdalısının da etkisinin büyük olabileceği kanıtlandı.

Video: BarkBox, “Dog Mom Rap”

Haziran

Hyundai, “Hyundai X 2018 FIFA Dünya Kupası”

Rusya’daki 2018 FIFA Dünya Kupası sponsorluğunun bir parçası olan Hyundai, 76 milyondan fazla izlenen, araç özelliklerini anlatan bu videoda Maroon 5 ile ortaklık yaptı.

Video : Hyundai Worldwide, “Hyundai X 2018 FIFA World Cup”

Temmuz

Nike, #JustDoIt

Hırvatistan İngiltere’yi FIFA Dünya Kupası’ndan eledikten sonra, Nike, Turnuvadaki en iyi oyuncuya verilen bir ödül olan Golden Ball ödülünü 20 yıl boyunca alan ilk Nike sponsorluğundaki sporcu olan Hırvatistan kaptanı Luka Modrić’in bu resmini yayınladı. Resim 1,5 milyon beğeni aldı.

Ağustos

Lego, “Gerçek için İnşa Et ”

Lego, tam boyutlu, tamamen operasyonel ve yüzde 90’ında Lego kullanarak, Bugatti Chiron’dan ilham alan bir spor otomobili üretti. Otomobilin monte edildiğini ve kullanıldığını gösteren Facebook videosu, birçok insanda paylaşma dürtüsü uyandırdı. Facebook’ta 5.4 milyon görüntülenme ve 79.000’in üzerinde paylaşım aldı.

Video: Lego, “Build for Real”

Eylül

Christian Dior, JOY by Dior

Jennifer Lawrence ilk defa bir parfüm reklamında yer aldı. YouTube’da 65 milyon izlenmeyi geçen bu reklamın yorumları arasında hızlı bir gezinme ile neden bu kadar çok izlendiği hakkında bir fikir sahibi olabiliyoruz. “Sadece Jennifer Lawrence için buradayım” genel görüşü bu durumu özetliyor gibi

Video: Christian Dior, JOY by Dior

Ekim

Harley Davidson, “Start ’em Young”

Facebook videonuza bir sürü görüntülenme ve beğeni almak ister misiniz? Harley’e tatlı, etkileyici bir çocuk oturtmayı dene ve gör.

Video: Harley Davidson, “Start ’em Young”

Kasım

Red Bull, “Kaçırmak İstemediğiniz Nabız Hızlandıran Bir Yarış Pisti”

Serbest sürüş dağ bisikletçisi Andreu Lacondeguy’un Red Bull Rampage 2018’de Utah dağındaki muhteşem takla atmalı ve bol dönmeli ile dolu yolculuğu, Facebook’ta 45 milyon kez izlendi ve 460,000 defadan fazla beğenildi.

Video: Red Bull, “A pulse-racing run you would not want to miss”

Aralık

UPS, # Dilek Teslim Edildi – Arkadaşlık İçin Bir Dilek

Bu yılın başlarında, 9 yaşındaki Sammie Vance’ın, geri dönüşümlü şişe kapaklarından yapılan “dost bankları” seslenişi ulusal bir ilgi kazandı. UPS’in Aralık ayında “Dilek Teslim Edildi” kampanyasında başka bir okulun “dost bankı” almasında yardımcı olması Facebook’ta bir çok etkileşime yol açtı.

Video: UPS, #WishesDelivered

AdWeek

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares