123
banner

Boeing hisseleri, 737 MAX’in uçuş onayı almasının ardından tırmanışa geçti

Written by

Avrupa’nın en büyük havacılık düzenleme kurulu, şirketin devre dışı bırakılmış 737 MAX uçağının yeniden uçmaya başlamak için yeterince güvenli olduğunu söylediği gün Boeing’in hisse senedi fiyatlarında cuma gününün erken saatlerinde bir yükselme gerçekleşti.

Avrupa Birliği Havacılık Güvenliği Ajansı İcra Direktörü Patrick Ky, sorunlu jetin sonunda Avrupa’da hizmete dönebileceğini söylemesinin ardından, Chicago merkezli firmanın hisseleri, yaklaşık yüzde 5,5 artarak sabah 8:44 itibariyle 173,40 dolara yükseldi.

Bir zamanlar Boeing’in en hızlı satan uçağı olan 737 MAX, 346 kişinin ölümüne yol açan iki kazanın ardından Mart 2019’da kullanım dışı bırakıldı. Bu karar amerikan yetkilileri tarafından şirket içi soruşturmaları başlattı ve şirketin eski CEO’su Dennis Muilenburg’un görevden alınıp ve onun yerine şu anki şef David Calhoun’a geçmesine neden oldu.

Boeing, hala Federal Havacılık İdaresi’nin 737 MAX için ABD’de hizmete dönmesine izin vermesini bekliyor. Havacılık idaresi şefi Steve Dickson, geçen ay uçağı şahsen uçurduğunda gördüklerini beğendiğini söyledi, ancak düzenleyicilerin henüz onay sürecini tamamlamaya hazır olmadığını ekledi.

Ayrıca Steve Dickson’a ek olarak; Ky, Bloomberg’e verdiği demeçte, Boeing’in halen Avrupa’da aşması gereken engellerin de olduğunu gizlemedi – Düzenleyiciler önümüzdeki ay MAX için bir uçuşa elverişlilik yönergesi taslağı yayınlamayı bekliyorlar.

Ayrıca şirketin, pilotların uçağın mekanik “hücum açısı” sensörlerinden birinin veya her ikisinin arızalandığı durumları ele almasını kolaylaştırmak için bir “sentetik sensör” geliştirmesi de gerekiyor. Bu sürecin iki yıla kadar sürebileceği bildirildi.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares