123
banner

Bu Yıl Super Bowl Reklamları Kadınlara Her Zamankinden Fazla Ulaşıyor

Written by

Bu sene büyük oyun sırasında birkaç önde gelen kadın izledik.

Dünyanın en büyük reklamvereni olarak nitelendirilen tüketici ürünleri devi Procter & Gamble, Super Bowl reklamcılığına yabancı değil. 2018’de izlediğimiz “Gelgit Reklamı” yılın en iyi hatırlananlarından biriydi. Ancak, 2019’da P&G, Super Bowl’a farklı bir marka ve reklam stratejisi getirdi. Sadece yılın son büyük oyununa değil,  spora gelince genellikle unutulan bir kitleyi hedeflemeye odaklanan bir reklam: Kadın.

 P & G’nin sahip olduğu cilt bakımı markası Olay;  bu yıl oyun arasında, korku temalı bir aktris Sarah Michelle Gellar ile ilk Super Bowl reklamını yayınladı, Ancak, reklamın korkutucu özünün ötesinde, Olay’ın oyuna girme kararı daha büyük bir görevle ilgiliydi: Super Bowl reklamlarında kadınların temsilini artırmak.

 Fikir, ilk önce, NFL’nin fan tabanının neredeyse yarısının kadın olmasına rağmen, Super Bowl reklamlarının sadece dörtte birinin kadınlara yönelik olması farkındalığı ile Olay’ın marka direktörü Stephanie Robertson’dan çıktı.

 “Super Bowl reklamlarının ağırlıklı olarak erkek merkezli olduğu bir sır değil” dedi. “İzleyicilerin eğlenceli bulacağını umduğumuz bir mesajla, TV’nin en büyük sahnesinde kadınlara ulaşarak bu dinamiği değiştirmek istedik. Olay, tarihsel olarak erkeklere odaklanmış bir platformda ortaya çıkarak tüm kadınların cesur ve güçlü olmasını istiyor.

 Kadınlar bu yıl Super Bowl’da birkaç reklamın ön saflarında yer alıyor:  Zoe Kravitz, Michelob Ultra’da oynarken, M & M’in reklamını izlerken Christina Applegate’i gördük. Yanı sıra, Serena Williams’ın oynadığı Bumble reklamı tamamen kadınların güçlendirilmesi ile ilgiliydi. Son olarak; Antoinette “Toni” Harris -üniversitede futbol bursu alan ilk kadınlardan biri- Toyota’nın reklamlarında merkezdeydi. Kısaca, yılın son ve en büyük oyununun ilk reklam molası sırasında, kadınlar her noktayı yönlendirdi.

  #MeToo* çağında; bu yılki Super Bowl reklamları, dünyanın en erkek egemen olaylarından birinin bile kadınların gücünü görmezden gelemeyeceğini gösteriyor.

 Dijital pazarlama ajansı Moving Image & Content’in kurucusu Quynh Mai, “NFL’nin, kadınların hayran kitlesinin yüzde 45’ini oluşturduğunu bildirmesiyle, reklamverenlerin kendileriyle örtüşen ve kadınlara ulaşan reklamlar yaratma zamanı geldi” dedi.

 Mai, Super Bowl reklamcılığının geçmişte erkek egemenliğine sahip olması nedeniyle, kadınlara yönelik reklamların panzehir görevi gördüğünü savunuyor ve “Kadınların etrafında toplanmış bir Super Bowl reklamı yaratmak, tipik reklamların dağınıklığını kırar ve oyun sırasında şaşırtıcı ve akılda kalıcı bir an yaratır.” diye ekliyor.

 Super Bowl reklamlarındaki kadın temsilcilerin bu artışı; sadece reklamlarla gördüğümüz kadınlarla değil, reklamını yaptıkları ürünler ve hizmetler ile de ilgili. Olay, dünya genelinde milyonlarca kadın tarafından kullanılan bir cilt bakım markasıyken, Bumble kendini ‘’konuşmanın ilk mesajını’’ sadece kadınların atabildiği bir buluşma ve sosyal ağ uygulaması olarak konumlandırıyor.

Mai, kadınların Super Bowl reklam temsilindeki bu artışın, sadece kadınların istediği bir şey olmadığını söyledi. “Kadınların güçlendirilmesi sadece kadınlar için değil, Super Bowl izleyicisinin önemli bir bölümünü oluşturan aileler için de önemli” dedi. “Kadınların ve kızların hayatlarında güçlü olduğunu görmek isteyen -özellikle de #MeToo akımı ile-  babalar, kardeşler, amcalar, kadınların eşitliği hakkındaki mesajlara kesinlikle uyuyor. Super Bowl gibi toplumsal ilgiyi üzerine çekebilen olaylar genellikle bir grup meselesidir.’’

 *#MeToo hareketi, çok çeşitli yerel ve uluslararası alternatif isimlerle cinsel taciz ve cinsel saldırılara karşı bir harekettir.

AdWeek

Article Categories:
Marka/İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir