123
banner

Coca-Cola Ürün Yelpazesini Genişletiyor: Coca-Cola Energy.

Written by

Karşınızda Coca-Cola ailesinin yeni üyesi Coca-Cola Energy.
Coca-Cola ilk enerji içeceğini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

İngiltere’de ilkbaharda piyasaya sürülecek olan Coca-Cola Energy, şirketin kimliği olan temel gazlı içecekler kategorisinden ayrılma ve ‘bütün bir içecek şirketi’ olma yolunda bir öncüdür.

Gazlı içecek markası olan tanınan Coca-Cola, kategorisi dışına çıkarak alkolsüz içecek pazarını hedefliyor. Coca-Cola, ilk enerji içeceği ile genç yetişkinleri hedef alarak farklı kesimlere hitap ediyor.

Coca-Cola Mayıs ayının başında Macaristan ve İspanya’da da Coca-Cola Energy’i piyasaya sürüleceklerini duyurdu. Bir sonraki adım ise tüm Avrupa.

Coca-Cola Energy’nin şekerli ve şekersiz olmak üzere iki çeşidi var ve Nisan sonunda, entegre bir pazarlama kampanyasıyla birlikte İngiltere’de satışa başlayacak.

Coca-Cola Birleşik Krallık genel müdürü Jon Woods şöyle diyor: “Stratejimiz, insanlara farklı yaşam tarzları için geniş bir içecek yelpazesi sunmak ve bunun son örneği Coca-Cola Enerji. Şekerli ve şekersiz Coca-Cola Energy’i piyasaya sürüyoruz ve İngiliz tüketicilere daha geniş bir içecek seçeneği sunmak için ürün yelpazemizi genişletmeye ve çeşitlendirmeye devam edeceğiz”

Kafein, guarana özleri ve B vitaminlerinin bir birleşimi olan yeni içecek 18-35 yaşları arasındaki genç yetişkinleri hedef alıyor. Bu yeni ürün markayı, pazar liderleri Red Bull ve Lucozade ile birlikte Monster (Coca-Cola’nın sahip olduğu ve şirketin en büyük hissedarı olduğu) ile doğrudan rekabete sokacak.

Coca-Cola’nın küresel ticaret pazarlama sorumlusu Javier Meza, yaptığı açıklamada, yeni içeceğin “eski markalarımızı çeşitlendirme çalışmalarımıza paralel olduğunu” belirterek dikkatleri “Coca-Cola Plus Coffee” gibi yeni piyasaya sürülen ve dört yeni lezzetle yeniden pazara dönen Diet Coke’a çekti.
“Her zaman ürünlerimizi genişletmenin ve insanlara istedikleri içecekleri getirmenin yollarını arıyoruz. Ve enerji içeceği, endüstrimizdeki en hızlı büyüyen kategorilerden biridir.” Diye ekledi.

Coca-Cola Energy 250 ml’lik teneke kutularda piyasaya sürülüyor ve ambalajı kendi görsel kimliğine sahip. Sıradan Coca-Cola’dan yaklaşık dört kat daha fazla kafein içermekte olan Energy’de 250 ml başına 80 mg kafein bulunmaktadır, kola için bu oran 24 mg’dır.

Enerji İçeceği Kategorisi

Enerji içeceği pazarı, tüketicilerin meşrubatlara kıyasla daha fazla ödemeye razı olduğu büyüyen bir sektördür. Coca-Cola’nın enerji içeceğine yönelmesinin temel sebeplerinden bir tanesi de budur.

Yeni kategorilere girme, Coca-Cola’nın “bütün bir içecek” şirketi olarak kendini kurma çabalarının bir parçasıdır. CEO James Quincey, şirketin çekirdek gazlı içeceklerinin ötesinde daha fazla kategoriye girmesi gerektiği konusunda ses olmuştur.

Ancak, Coca-Cola Energy’nin piyasaya sürülmesi tereyağından kıl çeker gibi olmadı. Bu yeni ürün şirket ile Monster arasında bir anlaşmazlık olmasına yol açtı ve şirketler şu anda tahkim sürecindeler.

Monster, yeni ürünün Coca-Cola’nın 2015 yılında Monster’dan % 16,7 hissesini aldığını gösteren orijinal anlaşmaya aykırı olduğunu savunuyor. Monster’a göre, ikisi tüm enerji içeceklerinin Monster markası altında piyasaya sürüleceği konusunda hemfikirdi. Diğer içecekler ise Coke markası altında piyasaya sürülecekti. Ancak Coca-Cola, anlaşmanın farklı yorumlara sahip olduğunu söyledi.

Belki de enerji içeceği pazarı Coca-Cola’ya kolay tutanabileceği, alkolsüz içecek pazarı hedefinde büyük bir adım olarak gözüküyor olabilir. Ancak başta Monster markası ile girdiği anlaşmazlık süreci olmak üzere ve en büyük rakiplerinden biri olan RedBull karşısında bir çok zorluk şirketi bekliyor gibi gözüküyor.

Ürünün Türkiye’de ne zaman piyasaya sürüleceği hakkında henüz bir bilgi yok. Ancak deneyen insanların tepkisi büyük bir merak konusu.

Acaba bundan sonra enerji içeceği deyince aklımıza Coca-Cola mı gelecek?

Kaynak

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares