123
banner

Covid-19 ve Influencer Yoluyla Pazarlama

Written by

Korona virüsünün hayatımıza girmesi ile hayatımızı yaşayış tarzlarımızda önemli değişiklikler oldu. Artık evlerimizde daha fazla zaman geçiriyor ve alışveriş yapmak için mağazaları tercih etmek yerine mümkün oldukça online satın alımlar yapıyoruz. Sosyal medyada geçirdiğimiz saatler de her geçen gün artıyor. Bütün bu gelişmeler dijital pazarlama üzerinde firmalara büyük bir yük oluşturuyor. Şirketler buna çözüm olarak ise influencer yoluyla pazarlama alanına daha da detaylı zaman harcamaya başladılar.

Doğru influencer seçimi, canlı yayınlar, kitleye ve ürüne uygun içerikler, hem markalar hem de influencerlar için bu dönemi fırsata çevirmek konusunda yardımcı oldu. Bir de tabii bunun tersini düsününce de; yanlış seçimler, kitleye uygun olmayan paylaşımlar hem influencerların takipçisinin güvenini yitirdi hem de marka beklediği dönüşü alamadı. Özetlemek gerekirse, influencer pazarlamasında firma ve influencer uyumu hayatidir ve firmalar ürünlerini müşterilerine sunarlarken bu ürünleri mutlaka doğru influencerlar yoluyla yapmalıdır. Bu düşünüldüğü kadar kolay olmadığı gibi firmalar bu konu üzerinde mutlaka kafa yormalıdır. Ayrıca şu da unutulmamalıdır ki sosyal medya da kendini influencer gibi tanıtmaya çalışan oldukça fazla hesap vardır. Herhangi bir yanlış seçimle markalar, hem zaman hem de büyük paralar kaybedebilir. Zaman ve kayıp paralara ek mevcut müşteri ve takipçi kayıpları da maalesef kaçınılmaz bir hal alabilir.

 Bu tatsız olayların yaşanmaması için influencerlar samimi ve özgün içeriklerle kitleleri ile olan bağlarını daha da güçlendirmelidir. Aralarında bulunan güven bağını her zaman sıkı tutmaya çalışmalılardır. Paylaşım sıklığı, yorumlara verilen cevaplar, mesajlara dönüş süreleri gibi detaylara mutlaka dikkatle yaklaşıp stratejilerini ona gore ayarlamalılardır. Şirketler de influncer seçimi yaparken, influencerlara ait çeşitli verileri inceleyip ona gore uygunluk değerlendirmesi yapmalılardır.

https://pazarlamaturkiye.com/korona-influencerlari-nasil-etkiledi/

Article Categories:
Dijital Pazarlama/Sosyal Medya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares