123
banner

Doğal Reklam Nedir?

Written by

Diyelim ki bir telefon satın almak istiyorsunuz ancak aklınızda birden çok model var ve karar veremiyorsunuz. Ne yaparsınız? İlk iş Google’lamak değil mi? Güzel. Sonrasında karşınıza pek çok forum, pek çok site çıkıyor. Tek tek girmeye başlıyorsunuz ancak o da ne? Sayfanın tamamını kaplayan bir reklam. Bir gözünüz saniye sayacında, diğer gözünüzse “Acaba kapatma butonu nereden çıkacak?” sorusuna cevap aramak için reklamın dört köşesini tarıyor. Bu esnada siz tabii ki reklamın içeriğiyle ilgilenmediniz, siteye olan bakış açınız ise bir anda olumsuz yönde değişti.

Yukarıdaki örnekle hepimiz zaman zaman karşılaşıyoruz. Artık hepimiz her şeye çok çabuk adapte olabiliyoruz. Kullanıcılar artık o kadar çok reklama maruz kalıyorlar ki bir mobil uygulamada veya bir sitede gezerken reklamın nerede çıkacağını kestirebiliyorlar. Bu da bir süre sonra reklamları “görünmez” hale getiriyor. Bu öğrenilmiş davranış, özellikle kendisini “banner körlüğü” ismiyle reklam dünyasında göstermekte.

Şu an kullanılmakta olan klasik dijital reklam araçları (banner gibi) için tıklama oranları yıllardır düşüş göstermekte. Reklamlar artık eskisi kadar kullanıcılar tarafından benimsenmiyor. Ayrıca reklam engelleyen uygulamaların da yaygınlaşmasıyla dijital reklam sektörü bir çıkmaza girdi. Bütün bunlar sektör için yeni bir çıkış yolu aramanın gerekliliğinin işaretiydi.

Bu noktada değinmek istediğim konu Doğal Reklamlar. IAB’nin tanımına göre doğal reklam, markaların eğitici ve eğlendirici içeriklerle müşterisiyle etkileşime geçmesini sağlayan reklam modelidir. Temel özelliği, kullanıcının herhangi bir içeriği tüketirken, markayla reklam görüntüsünden uzak, doğal bir şekilde karşılaşmasını ve etkileşime geçmesini sağlamasıdır.

Doğal reklamlar bildiğimiz dijital reklam modelleri gibi “Ben reklamım, bana bak, ilgini çekeceğimi düşünüyorum.” demiyor. Banner reklamı kişinin ilgisini çekmek için her türlü yola başvuran ve bunun sonucunda kişiyi sıkan bir arkadaş gibi görürsek, doğal reklam bence biraz daha “Dostum sen güzel güzel geziniyorsun, bak bir de böyle bir şey var, haberin olsun.” diyen bir arkadaş gibi geliyor bana. Yani kısaca doğal reklamların asıl meselesi ürünü sattırmaktan öte önce kullanıcıyı, kullanıcının içerikle olan bağlantısını aksatmadan bilgilendirmek. Asıl amaç dönüşüm ve dolayısıyla satış yakalamak elbette, ancak bunu perdenin arkasında duran bir amaç olarak düşünmek gerekiyor.

Bu bahsettiklerimden sonra kısaca doğal reklam türlerinden bahsetmekte fayda var:

 1. Yayın İçi (In-Feed) Reklamlar: Bu reklam modeli Facebook ve Twitter’da ana sayfada dolaşırken kullanıcının karşısına platformdaki post yapısını benimseyerek çıkar.
 2. Ücretli Arama Reklamları: En çok aşina olduğumuz yapısını Google aramalarında gösteriyor. Google aramalarında üst sırada çıkan reklam modelidir.
 3. Öneri Eklentileri: “Bunu beğendiysen şuna da göz atabilirsin.” başlığıyla kullanıcının karşısına çıkan reklam modeli. En bilindik örneği Onedio üzerinde bolca yer alıyor.
 4. Tanıtımlı Listeleme: Özellikle Amazon, AliExpress gibi sitelerde önerilen ürünler sekmesi şeklinde karşımıza çıkıyor.
 5. Doğal Reklam Öğeleri İçeren (IAB Standartı) Kutu-içi Reklamlar: Editoryal içeriğe sahip olmayan sitelerde (örneğin alışveriş siteleri) liste şeklinde yer alan reklam modelidir.
 6. Özel/Sınıflandırılamayan: Platforma özgün bir şekilde geliştirilen reklam modelidir. Spotify’da çıkan reklamlar örnek olarak gösterilebilir.

Doğal reklam hakkında bazı cezbedici bilgiler verecek olursak;

 • Doğal reklama, banner reklama kıyasla %52 daha sık bakılıyor.
 • Doğal reklam, banner reklama kıyasla %9 daha fazla marka yakınlığı sağlıyor.
 • Doğal reklam, banner reklama kıyasla %18 saha fazla satın alma eğilimi sağlıyor.
 • Tüketiciler, doğal reklamlarla geleneksel banner reklamlara oranla % 20-60 daha fazla etkileşimde bulunuyor.
 • Doğal reklamların yapısı, sitenin orijinal yayın içeriğiyle aynıdır. Bu yüzden banner reklamlara göre çok daha fazla tıklanırlar. Tıklanma sayısı çoğu zaman orijinal içeriklerle yarışır.
 • Stanford Üniversitesi’nde yapılan yakın tarihli bir çalışmaya göre, kullanıcılar bir doğal reklam içeriğine baktıklarının farkındalar ancak bunu pek de fazla umursamıyorlar. Bu da daha önce yukarıda değindiğim içeriğin ve bilgi vermenin doğal reklam için neden kilit nokta olduğunu destekler nitelikte bir bulgu.

Doğal reklam modelinin geleceğinin çok daha parlak olduğunu tahmin etmek hiç de yanlış olmaz. Sosyal medya kullanımının hızla artması, mobil telefonların donanım olarak hızla gelişmesi ve dolayısıyla arttırılmış gerçeklik ve yapay zekanın günden güne daha ulaşılabilir olması, video reklamların bütün mecralarda daha çok tercih edilmeye başlanması, kullanıcı tarafından içerik oluşturulan sitelerin yaygınlaşması (örneğin Onedio) gibi faktörlerden dolayı doğal reklam gerçekten de şu anda olduğu gibi gelecekte de reklam verenler açısından çok geniş bir oyun alanı haline gelebilir. Tabii bütün bunlar olurken reklam verenler tamamen serbest değiller. Belirlenmiş birtakım reklam standartlarına uymaları gerekiyor (mesela içeriğin sponsorlu olduğunu belirtmek gibi).

Sonuç olarak, doğal reklamla ilgili henüz patlamasını gerçekleştirmemiş bir yanar dağ benzetmesi yapmak yanlış olmaz. Farklı bekleyişleri olan ve uygulama ve sitelere karşı anında tepki verebilen kullanıcılar, geleneksel reklamları artık reddediyorlar. Her sektörde olduğu gibi dijital reklamcılık sektöründe de reklam verenler, platform sahipleri ve şirketler kullanıcıların beklentilerini anlamaya ve beklentilere cevap vermeye çalışıyorlar. Bunu da daha kullanıcı dostu bir reklam modeli olan doğal reklam modeliyle gerçekleştiriyorlar. Dijital reklamcılık alanının hızla büyüyen dünyasında doğal reklamlar, banner reklamlara küskün kullanıcıları tekrardan kazanabilmek adına büyük bir yenilik. Bunun farkında olan paydaşlar (reklam verenler, firmalar vs.) bundan faydalandıkları ve iş ve reklam modellerini bu alanda yoğunlaştıkları sürece rekabette öne geçme fırsatı yakalayabilirler.

Outbrain ,Pagely , IAB

Article Tags:
· ·

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir