123
banner

Google artık bir şarkıyı mırıldanarak arayıp bulmanızı sağlıyor

Written by

Google bu hafta, arama çubuğuna, kullanıcıların adlarını bilmedikleri şarkıları mırıldanmalarına, söylemelerine veya ıslık çalmalarına olanak tanıyan bir “şarkı ara” düğmesi eklediğini duyurdu.

Kullanıcılar söz konusu şarkıya ait bir kesiti sisteme yükledikten sonra, arama motoru olası eşleşmelerin bir listesini sağlıyor. Bu eşleşmelerden birinin seçilmesi ile Google kullanıcılara şarkı ve sanatçı hakkında daha fazla bilgi verecek ve ayrıca onlara müzik videolarına bağlantılar ve şarkıyı bir müzik sağlayıcısı programında dinleme seçeneği sunacaktır.

Google, makine öğrenimi algoritmasının bir melodiyi tamamlaması için kullanıcıların eğitimli şarkıcılar olmasına gerek olmadığını söylüyor ve buna ek olarak “şarkıların melodilerinin farklı parmak izlerine benzediğini” iletiyor.

Google, aramaya bir melodi mırıldanıldığında, makine öğrenimi modellerinin sesi şarkının melodisini temsil eden sayı tabanlı bir diziye dönüştürdüğünü açıklıyor.Bu açıklamayı da kullanılan algoritmaların, eşlik eden enstrümanlar ve sesin tını ve tonu gibi diğer tüm ayrıntıları ortadan kaldırıp onun yerine elde sadece şarkının sayıya dayalı sıralaması veya parmak izi kaldığını kanıtlayarak açıklamasını tamamlıyor.

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares