123
banner

Hiç Açılmamış Bir Restoran Nasıl Londra’nın En İyisi Oldu?

Written by


Yunan filozof Epiktetos milattan önce 1. yüzyılda “olaylar önemli değildir; onları algılayışımız önemlidir” demiş. Anlatacağım restoranın hikâyesi bu tezi kanıtlar nitelikte çünkü ortada bir takım sosyal medya çalışması dışında hiçbir somut veri yok.

İngiltere’de  Vice News isimli online içerik üretim sitesinde yazar olarak görev alan Oobah Butler 2018 yılının başında dünyanın lider gezi tavsiyesi uygulaması olan TripAdvisor’a bir sosyal deney yapmak üzere Londra konumuna The Shed at Dulwich (Dulwich’teki Kulübe) isminde bir restoran ekliyor.

Gerçekte hiç var olmayan bu restoran için bir web sitesi ve sosyal medya hesapları oluşturuyor. Oobah işi daha da ileri götürüp menü için yemek fotoğrafları çekmeye başlıyor ancak fotoğraflarda yer alan yemekler aslında traş köpüğü, bulaşık makinesi tableti gibi ev işi ürünlerinden oluşuyor.

Oobah hiç var olmamış ve misafir gelmemiş restoranı için küçük bir bahçesi olan kulübe tarzındaki kendi yaşadığı evini tercih ediyor ve bu mekanın sadece randevuyla gelinebilecek bir mekan olduğunu da sosyal medya tanıtımlarında belirtiyor çünkü yer insanların bir anda gelip oturamayacağı kadar küçük. Çok farklı bir pazarlama taktiği uygulayarak sadece rezervasyonla gelinebilen bu restoranın menüsüne yemekler yerine aşk, temaşa, rahatlama gibi modlar koyuyor yani istediğiniz yemek yerine girmek istediğiniz ruh halini seçiyorsunuz ve menünüz ona göre ayarlanıyor.

Online içerik üreticisi olmanın da avantajını kullanan yazar arkadaşlarına uygulamaya girip restoran hakkında olumlu yorumlar yazmasını istiyor. Aynı şeyi restoranın sosyal medya hesapları için de yapıyorlar. Restoran dilden dile yayılarak 6 ay kadar kısa bir süre de Londra’da yer alan 18190 restoran arasından 1. sıraya yükseliyor.

Hal böyle olunca restoran yurtiçi ve yurtdışından rezervasyon için telefon yağmuruna tutulmaya başlıyor. Oobah gelen rezervasyon aramalarına restoranın dolu olduğunu söyleyerek yanıt veriyor ve ileri bir tarihte tekrar aramalarını rica ediyor ve aslında fiziki anlamda var olmamış bir restoranın ünü artmaya devam ediyor.

Sonunda artık aramaların kesilmeyeceğini anlayan yazar, restoranı için bir açılış düzenlemeye karar veriyor. Kendisine gelen rezervasyon aramalarına rastgele dönerek ilk kez gerçekten konuk ağırlayacak Londra’nın 1 numaralı restoranına ilk misafirlerini davet ediyor ve misafirler Paris’ten The Shed at Dulwich için geliyorlar ancak olayın bir sosyal deneyden ibaret olduğundan habersiz bir şekilde. Bir restoranda bulunması gereken klasik müzik yapan dj, yaşlı bir tavuk eksperi, yemekleri çok beğenen sahte misafirler gibi bazı ince detayları evinin bahçesine eklemeye başlıyor ve bahçeyi küçük bir tadilata sokuyor.

The Shed at Dulwich ilk gününde ilk gerçek misafirlerini başarıyla ağırlıyor ve her konu da olumlu yorumlar alıyor ve hatta ziyaretçiler restorana bir daha geleceklerini söylüyorlar. Bu hikaye sosyal medya’nın bugün geldiğimiz nokta da insanların algılarını nasıl etkilediğini göstermesi açısından biz pazarlamacılar için ders verir nitelikte gözüküyor. Oobah Butler anlattığımız sosyal deneyi 18 dakikalık bir Youtube videousu haline getirmiş, linkten izleyebilirsiniz: https://www.youtube.com/watch?v=bqPARIKHbN8

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares