123
banner

Huawei’den Engelleri Kaldıran Yapay Zeka Destekli Uygulama!

Written by

HUAWEI, görme engelli insanların -yapay zekanın gücünü kullanarak- karşılarındaki insanların yüzlerindeki duyguları “görmelerini” veya hissetmelerini sağlayan bir uygulama geliştirdi. “Facing Emotions” adlı uygulama, yedi evrensel insani duyguyu yedi eşsiz sese çevirmek için telefon kamerasını kullanıyor. Bu sayede görme engelli kişiler, iletişimleri sırasında daha zengin bir deneyime sahip olma fırsatını yakalıyor.

YAPAY ZEKA DESTEĞİ

“Facing Emotions” adı verilen uygulamasında, yedi evrensel insani duyguyu yedi özel sese çevirmek için kamera ve yapay zeka sistemi kullanıldı.

Uygulama kapsamında yüz ifadeleri ve duygular analiz edildikten sonra bunları sese dönüştürmek için yapay zeka desteğiyle yeni bir programlama dili yaratıldı. Arka kameraları kullanan uygulama, görme engellilerin konuştuğu kişinin yüzünü tarıyor ve göz, burun, kaş, ağız gibi yüz unsurlarının birbirlerine göre pozisyonlarını tanımlıyor.

Yapay Zeka daha sonra tanımlanan duyguyu telefonda duyulan tanımlı bir sese dönüştürerek görme engelli kişinin taktığı kulaklığa iletiyor. Bu işlemler, gerçek zamanlı ve çevrimdışı olarak gerçekleştirilebiliyor.

7 DUYGUDAN İLHAM ALAN  7 ÖZEL SES

Projenin geliştirilme amacı, görme engelli kişilerin günlük hayatında deneyimlediği bir soruna teknoloji yardımıyla çözüm bulmaktı. İnsanları ve teknolojiyi bir araya getiren “Facing Emotions” uygulaması, görme engelli bireyler ve hayır kurumlarının desteği ile geliştirildi.

Bu sürecin önemli bir bileşeni seslerin kendisiydi. Görünmez Sergi gibi önemli sanat projelerine imza atmış olan görme engelli besteci Tomasz Bilecki tarafından yedi duygudan her birini temsil etmek için yaratılacak sesler; kullanıcı ve çevreleri için kısa, özlü, basit olmalıydı. Bilecki’nin sesin doğasına dair kendine özgü bakış açısı sayesinde uygulama, duyguları diğer görme engelli insanlara aktarabildi. Ses örnekleri daha sonra görme engelli danışmanlardan oluşan ekip tarafından test edilerek son haline getirildi. Ses tasarımcısı Tomasz Bilecki, “Oluşturmak istediğim sesler, her bir duyguya özgü olmalı ve kullanıcıları konuşmalarından uzaklaştırmamalıydı.’’ dedi.

Uygulamanın yaratılış sürecinde, görme engelli insanların ideal olarak eller serbest bir cihaz çözümünü sevecekleri önerisi doğrultusunda yeni geliştirmeler izlendi. Kampanya kapsamında, Ödüllü Tasarımcı Janek Kochanski, görme engelli insanların uygulamayı ve genel olarak telefonlarını kullanmasını kolaylaştıran özel bir telefon tutucu geliştirdi. Janek Kochanski, “Benim için, bir tasarımcı olarak, işlev her şeyden önce gelir ve biçim genellikle işlevden kaynaklanır. İlk olarak, kullanım gereksinimleri yerine getirilmelidir, ancak o zaman estetik ve görsel değerler karşılanabilir.’’ dedi.  

Facing Emotions uygulamasının insanların yaşamlarında ne kadar fark yaratabileceğini göstermek için kısa bir belgesel film hazırlandı. Türkiye’den Mustafa, İsveç’ten Mirjana ve Polonya’dan Robert’ın hikayelerinin anlatıldığı film, üç görme engelli insanın hayatından kesitler sunuyor. Hikayeleri ve tepkileri inanılmaz derecede motive edici olan bu güçlü kısa film, uzun zaman boyunca izleyicileri etkisi altında bırakacak temalara değiniyor. Video için buraya tıklayınız.

Marketing Türkiye

Article Tags:
· ·
Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares