123
banner

İşinizde Sizi Vazgeçilmez Kılacak 6 Özellik

Written by

Çoğu insan ofiste önemli olmanın yolunun uzun saatlerden geçtiğini düşünür, aslında sır daha çok değil daha akıllıca çalışmak.

Küçük organizasyonların yanı sıra büyük organizasyonların çeşitli seviyelerindeki tecrübelerime dayanarak, en çok değer verilen ekip üyeleri, başkaları tarafından vazgeçilmez veya “yolda bırakmayacak” insanlar olarak gördüm kişilerdir diyebilirim. Hepimizin yüzleştiği zorluk ise işimizi yaparken, uzun saatler çalışmak zorunda kalmadan nasıl bunlardan biri olunacağıdır.

Yıllardır bu cevabın temel unsurlarını netleştirmeye çalışıyorum. Bruce Tulgan’ın kitabı Vazgeçilmez Olma Sanatı (The Art of Being Indispensable) ‘den yardım aldım. Tulgan uzun zamandır dünyanın her yerindeki iş liderlerlerine danışmanlık yapıyor bu sebepten söz ettiğimiz konuya kendi bakış açısı bir yana küresel bir bakış açısı getiriyor. İşte benim de gözlemlediğim ve değerli bulduğum temel ilkeler.

1.Başkaları için doğru olanı yaparak gerçek etki yaratın.

Çevrenizdekiler için doğru şeyleri yaparak, ve fırsatları iyi değerlendirerek gerçek bir etki kazanırsınız.Başkaları sizin için gerçekten bir şeyler yapmak istediğinde, zamanınızı verimli kullandığında ve başarınıza katkı sağladığında gücünüz olduğunu bilirsiniz.

Güven, etkilemek için temel ön koşuldur. Örnek vermek gerekirse Warren Buffett o kadar güvenilirdir ki, Bill Gates ve diğer öncüler, uzun vadeli iş potansiyeli olan projelerde sürekli olarak ondan yardım ve rehberlik ister.

2. Ne zaman hayır ve nasıl evet diyeceğinizi bilin.

Unutmayın ki “evet” değer katma ve etki yaratmanın yani tüm eylemin olduğu yerdir. Ancak etkili olabilmek için, her “evet” zamanında söylenmeli ve öncesinde zihninizde biraz durum tespiti ve neyi nasıl teslim edeceğinize odaklı bir yürütme planı olmalıdır. Ne zaman hayır diyeceğinizi de (veya henüz söylemeyeceğinizi) aynı kesinlikte öğrenin.

Doğru zamanda karar verilmiş, iyi bir “hayır” herkes için büyük bir iyiliktir. İşi basitçe yapamazsanız, yapmanıza izin verilmezse veya talep edilenin iyi bir karar olmadığına inanıyorsanız kimse kazanmaz. Güven ve dürüstlüğün kritik olduğu yer burasıdır.

3. Yaptığınız her şeyi profesyonelleştirerek akıllıca çalışın.

Kaba kuvvet iş dünyasında işe yaramaz. Burada profesyonelleştirmeden kasıt, alanınızdaki en iyi uygulamaları takip etmek, tekrarlanabilir çözümlerden yararlanmak ve mevcut araçları/iş yardımlarını kullanmak anlamına gelir. Günümüzün sürekli değişen dünyasında, repertuarınızı genişletmeye devam etmeli ve uzmanlarla ilişkiler kurmalısınız.

4. Hokkabaz olmayın ve başladığınız her şeyi bitirin.

Sürekli hokkabazlık yapanlar, aynı anda birçok işi yapmaya çalışanlar topu düşürür. Zamanınızın kontrolünü elinize alın, işi küçük parçalara bölün, her bir parça için programınızda açıklıklar bulun ve harcanan saatler yerine sonuçlara odaklanın. “ Bitti”nin “mükemmel”den daha iyi olduğunu unutmayın.

5.Birlikte çalışarak gittikçe daha iyi olmaya devam edin.

İlişkiler anahtardır, ancak ilişkilerinizi politikaya ve sosyalleşmeye değil “evet” çalışmasına odaklayın. Başarıları büyük bir “teşekkür ederiz” ile kutlayın ve sürekli gelişmek için parmağınızı derslere işaret edin. Birlikte daha iyi çalışmak için sıradaki fırsatı önceden planlayın.

6. Organizasyon genelinde işbirliğini teşvik edin.

Bir “yolda bırakmayacak” kişi olmanın yanı sıra, her “ evet” arasından yeni “yolda bırakmayacak” insanlar oluşturmanız ve bu yolda bırakmayacak kişileri kendini bulup kullanmanız gerekir. Başkalarına hizmet etmenin vazgeçilmez olan şey olduğu bir kültürü teşvik edin. Diğer kuruluşlar liderliğinizi fark edecek ve taklit edecek.

 Aslında burada özetlenen stratejiler hem siz hem de kuruluşunuz için kazan-kazan niteliğindedir. Vazgeçilmez bir ekip üyesi ve lideri olarak daha fazla tanınırsınız ve şirket yapılan doğru şeylerden daha fazlasını, daha fazla ekip üretkenliği ve uzun vadede daha fazla başarı elde eder.

Özge Naz ERCAN

https://www.inc.com/martin-zwilling/6-traits-thatll-make-you-indispensable-at-work.html

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares