123
banner

Ikea, Pazarlama Stratejisini Ürün Yeniliğine Odaklanacak Şekilde Değiştirdi

Written by

Sihirli mavi bir çantanın etrafında dönen reklam, Ikea’nın yeni ürünlerini ve bu ürünlerin müşterilerin ev yaşantılarını nasıl değiştirebileceğini göstermek için tasarlandı.

”Ikea, pazarlama stratejisini değiştirerek, geleneksel odaya yönelme stratejisini bırakıyor. Bunun yerine ürün yeniliklerine dikkat çekiyor ve sadece birkaç yeni şeyin eklenmesiyle ev görünümünün nasıl değişebileceğini gösteriyor.”

İsveçli firma, bu yeni yaratıcı ve stratejik yaklaşımın, özellikle dijitalleşmenin artmasıyla birlikte müşterileri davranışlarının değişmesine yanıt olarak geliştirildiğini söylüyor.

“Evinizi yenilemek söz konusu olduğunda, her zaman tam bir stil yenilemesine  ihtiyacınız yoktur. Aslında, çoğu zaman fark yaratabilecek şeyler küçük yeniliklerdir. ”diyor Ikea’nın  İngiltere ve İrlanda pazarlama müdürü Laurent Tiersen. Ikea, marka bilinirliğini arttırmak ve ev eşyalarına daha fazla ilgi gösterilmesini teşvik etmek amacıyla fiziksel olmayan pazarlama potansiyelinin daha iyi anlaşılabilmesi için İngiltere’de bu reklamları yayınlamaya başlayacak. İngiltere aynı zamanda küresel anlamda bir test niteliği taşıyacak.

Ekim 2018 itibariyle yayınlanmaya başlanacak reklam 12 ay boyunca yayında kalacak.

Dijitalleşmenin artmasıyla birlikte değişen müşteri davranışları Ikea’nın “oda” yaklaşımından uzaklaştırıp “ürün” odaklı yaklaşıma yöneltmesi, fiziksel olmayan bu pazarlama stratejisinin potansiyelini ölçmesine ve anlamasına da yardımcı olacak gibi görünüyor.

Marketing Week

Article Categories:
Avrupa · Parekendecilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares