123
banner

IOTA: Geleceğin Ödeme ve İş Yapış Biçimleri

Written by

IOTA Nedir? – Blockchain Teknolojisinden Ne Farkı Vardır?

”IOTA’nın gerçekte ne olduğunu anlamak için, önce bunun ne olmadığını anlamak gerekir.”

Bitcoin’in aksine IOTA blockchain teknolojisini kullanmaz ve madencilere ihtiyaç duymaz. Madenciler blokların oluşmasının güvenliğine katkıda bulunarak ödeme alan insanlardır. IOTA’nın ardındaki asıl yenilik ise Tangle adı verilen; ölçeklenebilir, hedefe odaklı ve devrim niteliğinde bir bloksuz dağıtımlı kimliktir. Bu yenilik, hiçbir işlem ücreti olmadan varlık transfer etme işlemlerine olanak sağlıyor. Böylece çok küçük miktarlarda işlem yapmak da mümkün hale geliyor.

Blockchain zamanla daha yavaşlar ve daha fazla kaynak gerektirirken; IOTA’da ağ ne kadar büyürse, tam tersi olur. IOTA, Tangle teknolojisini kullanarak, daha yüksek ölçeklenebilirlik ile sonuçlara varır, daha fazla aktivite oluşturur ve sonuçta daha fazla etkinlik olur. Dolayısıyla, Nesnelerin İnterneti için ciddi bir işlem anlaşması ve veri aktarım katmanı gereklidir. Bu durumda bir işlem gerçekleştiren bütün kullanıcılar ağın güvenliğine katkı sağlarlar. Açık kaynaklı ve benzersiz bir dağıtımlı defter yapısına sahip olan Tangle, bünyesindeki her işlemi iki önceki işlem tarafından onaylar. Bu şekilde ağın onaylanması, ağın temel özelliklerinden birisi haline gelir ve onaylanma mekanizması ağın kullanımından ayrıştırılamadığı için bu yeni sistem, mevcut blockchain yapısından ayrılır.  Böylece işlemler arttıkça sistem daha güvenilir ve hızlı bir hale gelir.

 

 Veri Pazarları

2020’ye kadar, farklı şekillerde etkileşimde bulunan ve çok büyük miktarlarda veri üreten 20 milyardan fazla internete bağlı cihaz olacaktır. Şu anda, veriler çoğunlukla birkaç kuruluşun kontrolü ile sınırlıdır ve geniş kitleler için mevcut değildir. Bu nedenle, herkes yeni kullanım senaryoları veya iş alanları geliştiremez. Özellikle şu anda, verilerin giderek daha önemli hale geldiği günlerde, IOTA, Veri Pazarları ile statükonun bir karşılığını sunuyor.

IOTA veri pazarı, internete erişimi olan her bir kullanıcıya veriyi sunmayı amaçlayan ve merkezi olmayan bir veri piyasasıdır. Veriler bağlı cihazlarla gerçek zamanlı olarak toplanmakta ve işlem görmektedir. Dahası, Veri Pazarı, aktif veri akışlarını güvenli bir şekilde satabilmeyi ve bunlara erişmeyi mümkün kılmaktadır. IOTA Veri Pazarı kullanıcısı olarak, MAM (Maskeli Kimlik Doğrulanmış Mesajlaşma) şifreli veri satın alma veya satma seçenekleri mevcuttur.

Maskelenmiş Doğrulanmış Mesajlaşma, verilerin güvenli, şifrelenmiş bir kanal üzerinden P2P (Peer to Peer) paylaşılmasını sağlar. Bu nedenle, veri aboneleri, kaynağın kimliği maskelenmiş olsa bile, verilerin kaynağına ve bütünlüğüne güvenebilirler.

IOTA: Potansiyel Kullanım Durumları

Dünyanın geleceği veri tarafından yönlendirilir, etrafımızdaki işler akıllı hale gelir ve internete bağlı cihazların kullanımıyla sonuçlanır. Gelecekte bu, tamamen yeni iş alanları oluşturur. IOTA Veri Pazarı içerisinde gelecek için bir potansiyel kullanım durumu şöyle olabilir:

Bir şirket, makinelerini kiralamaya karar verir ve bir müşterinin makineyi kullandığı kesin süreyi ölçer, IOTA, bu makinenin uygun koşullar altında çalışıp çalışmadığını ve bu veri işlemlerini, her iki operatör içinde Dolaştırmak üzere düzenler ve tedarikçiyi görmek amacıyla benzer bir konseptte denetleme mekanizması kullanır. Verilerin belirli koşullar altında taşınması gerekiyorsa, makine bunu izleyebilir ve IOTA Tangle tüm tarafların takip etmesi için kağıtsız bir kayıt oluşturur. Bu kayıttan makineyi kiralayan şirket ya da şahıs da kiraya veren şirket de her türlü gelişmeyle ilgili bilgi edinebilir, bu sayede tamamen şeffaf bir kiralama işi yürütülmüş olur. Ayrıca kiralayan şirket ödemeyi de bu platform üzerinden otomatik olarak yapabilir. Böylelikle uzun süren evrak ve anlaşma işlerinden tasarruf edilerek hem zaman hem güven hem de kolaylık açısından kazanç ve şeffaflık sağlanır.

Sonuç olarak nesnelerin interneti ve bu konseptte bir ödeme yöntemi olan IOTA kripto parası, 20 milyardan fazla internete bağlı cihazın olacağı gelecekte veri pazarlarının kurulması ve yönetimi konularında endüstride büyük değişiklikler olacağını öngörmekte ve buna uyum sağlayan yeni iş alanlarının açılacağını söylemektedir. Peki biz pazarlamacılar olarak verileri elde etme ve bunları anlamlandırma konularında gelecekte olacak bu gelişmelere hazır mıyız?

Article Tags:
Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares