123
banner

Elidor’dan DeFacto’ya Markaların Kadınlar Günü’ne Özel Reklamları

Written by

8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel olarak markaların başlattığı birçok kampanya bulunuyor. Bazı markalar özel indirim kampanyaları sunarken bazıları etkinlikler düzenliyor. Kimi markalar afişlerle mesajlarını iletirken kimileri ise kısa ama etkili videolar ile kadınlara ulaşıyor.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Dünya Kadınlar Günü pazarlama ve iletişim sektörünün gündeminde. Markalar bugüne özel mesajları ile öne çıkarak kadınları kalbinden vurmayı başarıyor.

Birçok marka mesajlarını bu hafta başından itibaren yayımlamaya başladı. Ve şimdiden sosyal medyada yankı uyandıran, paylaşılan, sevilen birçok reklam filmi veya afişi oldu.

Biz de Pazarlama Vizyonu ekibi olarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırlanan reklam filmlerini sizler için derledik.

İncelememize hazırladığı reklam filmi ile kadınların tepkisini toplayan Elidor ile başlayalım. Reklam filmini beğenenler, paylaşanlar elbette vardı. Ancak Elidor’un iletmek istediği mesaj büyük çoğunluk tarafından yargılandı.

Reklam filminde “Aklımız saçımızla ölçülüyorsa biz yokuz” cümlesi kadınları ayağa kaldırdı. Yıllardır sesimizi duyurmak, farkındalık yaratmak için çırpınıyoruz ve her seferinde “Biz Burdayız” diye haykırıyoruz. Elidor’un “Biz Yokuz” haykırışına kadınlar “Biz Varız” diyerek adeta savaş açtı. Bunun sonucunda Elidor ilk yayımladığı reklam filmini kaldırdı ve yerine 4 adet 14 saniyeden oluşan kısa videolar yükledi. Videoların hepsinde “Biz Burdayız” diyerek yaptığı yanlışı düzeltmeye çalıştı. Yeni yayımlanan videolarda ise ilk reklam filminden kesitler görüyoruz ancak üzerine yeni seslendirmeler yapılarak tekrar tekrar “Buradayız” vurgusu yapılmıştır.

Elidor’un Kadınlar Günü için yayımladığı ilk reklamı

Tüm bu yanlış anlaşılmalar sonunda Instagram hesabından yaptığı paylaşımla aslında “biz yokuz” ile ne demek istediklerini dile getirdiler.

View this post on Instagram

Biz buradayız!

A post shared by Elidor Türkiye (@elidorturkey) on

Ve düzeltilmiş halleri ile Elidor’un Kadınlar Günü reklam filmleri


“Kendi yolumuzdan gitmek için biz buradayız. Saçımız da uzun aklımız da!”

Diğer 3 videoyu izlemek için tıklayın.

Brisa, Dünya Kadınlar Günü

Peki çocuklara “Cesaretli Kadın” ne demektir diye sorarsanız ne olur?

Yürekli ısıtan, samimiyet dolu bir film oluşur. Aksaray ili, Harmandalı köyündeki Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin gözünden “cesaretli kadın” ı izliyoruz.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü = Tüm Dünyada Eşitlik Günü
Turkcell, #8MartDünyaKadınlarGünü

Belki de en etkileyici reklam filmlerinden biri ile Turkcell karşımızda. Videoda sıraladığı onca dilde kadın erkek ayrımı var, sadece bir tanesinde yok. Bizim dilimizde kadına da erkeğe de “O” deniyor.

“Dilinde ayrım yok. Dilinde de olmasın.” diyerek güzel bir vurgu yapıyor.

Kiğılı, #BeraberYürüyelim

“Türkiye’nin Erkek Giyim Markası” olarak anılan Kiğılı, açık ara en çok ilgiyi toplayan marka oldu. Hedef kitlesi kadınlar olmamasına rağmen 8 Mart için yayımladığı reklam filmi büyük yankı uyandırdı. Kadınlar reklam filmini tekrar tekrar paylaşırken ne kadar etkilendiklerini de üzerine basa basa belirttiler.

#BeraberYürüyelim konu etiketi ile paylaştığı reklam filmine kısa bir göz atalım;

“Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın var” diyerek 19 saniyelik reklam filminde kadınların erkeklerin arkasında bırakılmasına dikkat çekiyor. Bu kalıplaşmış ön yargı her kadının yarası olduğundan sosyal medyada bu kadar çok ilgi ve önemli bir konuya dikkat çektiği için takdir topladı.

Kısa, net ve çok etkili.
Vodafone, #BirlikteGüçlüKadınlar

Vodafone #BirlikteGüçlüKadınlar etiketi ile global bir video ile karşımızda.

8 Martta vizyona girecek olan Captain Marvel filminin dijital kampanyasında yer alan Vodafone, kadınlar gününü film kesitlerinden oluşan bir video ve “Daha Yükseğe, Daha İleriye, Daha Hızlı” sloganı ile kutluyor.

Vodafone, kadınların güçlendirilmesini hedefleyen #ConnectedSheCan kampanyası kapsamında daha fazla kadına ulaşmayı amaçlıyor ve reklam filminde sadece bir kahraman değil 50 milyon kahraman olduğu vurguluyor.

Film karelerinden oluşmasından kaynaklı olsa gerek biraz fragman algısı yaratan bir video olmuş.

Vodafone Türkiye’nin ise #KırmızıÇizgi etiketi ile paylaştığı kısacık video cinsiyetçi cümlelere dikkat çekiyor.

Televizyonda yayımlanan dizilerde cinsiyetçi cümleler kullanılması halinde Vodafone yapay zeka yardımı ile bu söylemleri filtreden geçiriyor ve kırmızı çizgiyi çekiyor.

TUSAŞ, Hayallerin Peşinde, Gözümüz Yükseklerde!

Türk Havacılık Uzay Sanayii “Türkiye’nin gökyüzüne ilham veren kadınlarıyız biz. Hayalinin peşinden cesaretle giden, Türkiye’nin aydınlık yüzü olan kadınlarımız, sizinle gözümüz yükseklerde.” diyerek tüyleri diken diken edecek gurur veren bir reklam ile kadınlar gününü kutluyor.

TEB, #BaşarınınCinsiyetiOlmaz

Başarının Cinsiyeti Olmaz başlığı ile TEB’in yayımladığı 1 dakikalık reklam filminde parkur atleti olan Hazal Nehir’i görüyoruz. Reklamda kadınların karşılaştığı engelleri vurguluyor. Kalıplaşmış bir takım sözlere maruz kalırken her seferinde bir engelle karşılaşan Hazal’ın bu engelleri aştığını görüyoruz. Biraz klişe bir reklam filmi olmuş ama anlatılmak istenen şey çok net.

Opet, #KadınGücü

Ben Kadınım! diyerek eşitliği vurgulayan bir şarkı ile kadınlar gününü kutluyor.
Şarkının vermiş olduğu ağır bir his var. Diğer markalar daha hareketli olmayı tercih ederken Opet biraz daha yavaştan almış gibi duruyor. Diğer reklamlara kıyasla daha duygusal bir video olmuş.

Pegasus Airlines, Hayallerinin Peşinden Uç!

Pegasus Hava Yolları Kaptan Pilotu Eser Aksan Erdoğan küçük bir kıza seslenişiyle yürek ısıtan reklam filmi ile karşımızda.

Defacto, #DuruşunYeter

Marka yüzü olan Aslı Enver’in baş rolünde olduğu reklam filmi en beğendiklerimiz arasında. İnsanın içini kıpır kıpır eden canlı ve güzel bir reklam olmuş.


Defacto #DuruşunYeter konu etiketi ile dinamik bir video ile karşımızda.
LC Waikiki, Kadının Yeri

Reklamın başlangıcında “Kadının Yeri” kalıbı birkaç kez tekrarlanıyor ancak “LcWaikiki’de Çok Değerli” diyerek bir klişe yıkılıyor. Kadınlara en çok istihdam sağlayan şirket olarak kadınların her zaman yanında olduklarını vurgulayarak Dünya Kadınlar Gününü kutluyor.

“Kadının yeri LcWaikiki”
FLO, Emeğin Cinsiyeti Yoktur

“Emeğin cinsiyeti yoktur” diyerek kadınlara verdiği destekle yine karşımızda, kadınlar gününü anlamlı bir reklam filmi ile kutluyor.


Boyner Grup, #Nokta

Kadının haklarını vurguladığı tabiri caizse agresif bir reklam filmi ile karşı karşıyayız. Çok net bir duruş ile hakkımız olan ifade ediliyor ve yorum hakkı tanınmadan noktayı koyuyor.


Boyner bu yılki Kadınlar Günü için hazırladığı video ile toplumsal cinsiyet eşitliğine dikkat çekerek noktayı koyuyor.
Eczacıbaşı, Önce fırsat eşitliği!

Eczacıbaşı Topluluğu yayımladığı video ile kadına verdiği değeri vurguluyor ve daha iyi bir geleceğin ancak ve ancak kadın-erkek birlikte yaratabileceğine inandığını söyleyerek fırsat eşitliğine dikkat çekiyor.

Önce fırsat eşitliği!
Sırma Grup, 8 Mart Kadınlar Günü

Kadınları çiçeklere benzeterek farklı yönlerimizi göstermeye çalışan Sırma Grup güzel tepkiler alırken aynı zamanda ağır eleştiriye uğradı.
Ünlü feminist söylemi olan “Kadın kadındır, çiçek babandır” gerçeğine rağmen bu reklamı yapması büyük tepki topladı.

Kapanışı bizi hayal kırıklığına uğratan Vestel ve Migros ile yapıyoruz.

Migros Türkiye, 8 Mart Dünya Kadınlar Gününüz Kutlu Olsun

Geçen sene yayımladığı reklam ufak bir düzeltme ile tekrar karşımızda. Arasındaki tek fark istihdam edilen kadın sayısı. Geçen seneden bu yana 500 kadın istihdamı sağladığını görüyoruz.

Mustafa Kemal Atatürk’ten alıntı yaparak başlayan reklam rakamlar verilmeye başlandığı an bir düşüşe geçiyor. Ama katkılarıyla, çabalarıyla her zaman kadınların yanında olduğunu vurguluyor ve kadınlar günümüzü kutluyor.


“Dünya yüzünde gördüğümüz her şey kadının eseridir.”
Vestel, #365günkadınlargünü

Ah Vestel! diyoruz.

Geçen sene paylaştığı reklam filminin aynısını paylaşan markayı, Vestel’i takdim ediyorum. Mesaj güzel, etkili ancak bu yıl için yeni bir şey hazırlamamış olmaları gerçekten bizi şaşırttı.


Kadınlar Günü sadece bir gün değil 365 gün olmalı diyerek, geçen seneyi tekrarlıyor Vestel.

Yılın 365 günü kadına olan desteğini esirgemeyen, eşitlik için çalışan tüm markalar 8 Mart Dünya Kadınlar Günü için hazırladıkları birbirinden güzel mesajlar ile günümüzü taçlandırdılar.

Kadınlar günümüz kutlu olsun!

Article Categories:
Marka/İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares