123
banner

Pazarlamadan Sorumlu Yönetici Pozisyonuna Son Veren Coca-Cola Pazarlama Yaklaşımını Nasıl Genişletti?

Written by

Coca-Cola’nın büyümeden sorumlu yöneticisi 18 ay önce aldığı bir kararla, Cannes Lions ödüllerini kazanmak yerine, pazarlama ekibinin şirket büyümesine odaklanıp yeni tüketicilere ulaşarak marka sadakatini arttırması üzerine çalışmaya karar verdi.

Coca-Cola, geçen yıl mart ayında Pazarlama Yöneticisi(CMO) pozisyonunu kaldırdı ve bunun yerine Francisco Crespo’yu büyümeden sorumlu müdür olarak atadı. Bu hareket, “Pazarlama departmanının görünümünü değiştirmeye yardımcı olup  pazarlama yaklaşımını genişletti.” diyor  Coca-Cola’nın başkan yardımcılarından Rodolfo Echeverria.

ABD’nin Atlanta şehrindeki bir basın etkinliğinde sadece Marketing Week’e konuşan Echeverria  şöyle diyor: “Coca-Cola’da Pazarlama işi devam ettirmek içindir. Cannes Lions Festivali’nde kazanılan ödüller artık bizi tatmin etmiyor.”

Echeverria: “Biz her zaman büyük bir şirket olduk ama şimdi bu büyümeyi arttırarak devam ettirmek istiyoruz. Daha zengin olmak istediğimiz için değil, şu anda müşterimiz olmayan  tüketicilere odaklandığımız için. Kendimize “nasıl büyüyebiliriz” ve “tüketicilerin ihtiyaçlarını daha  iyi nasıl tatmin edebiliriz” diye soruyoruz.” Büyümeden sorumlu bir departmanın başında olduğunuzda, markayı sevip sıklıkla satın alan ve yüksek marka değerine sahip yeni tüketiciler açısından büyüme konusunu düşünmeniz gerekiyor.”

Coca-cola mevcut şirket politikasını gazlı içecek şirketi imajından, genel bir içecek şirketine doğru değiştirmeye odaklanıyor. Bunu yapmak için Fuse Tea gibi yeni ürünlerin yanı sıra Costa (İngiliz kahve firması) gibi markaları da satın aldı. Echeverria, ürün çeşitlendirmesinin, özellikle her markanın güçlü bir kimliğe sahip olmasını sağlarken, oldukça zor olduğunu itiraf ediyor ve ekliyor: “Markalarımızın her birinin insanların ilgisini çeken ve her marka ile ilgili ayırt edici bir nokta olduğundan emin olmak için gerçekten çok çalışmalıyız.”

Bununla birlikte, bu değişimin şirket içindeki pazarlamacılar üzerinde olumlu bir etkiye sahip olduğuna ve genel bir içecek firması olma yaklaşımının çalışanları daha meraklı olmaya zorladığına inanıyor.

Coca-Cola yeni müşterilere ulaşacağı bir stratejinin yanı sıra tüketicilerin isteklerini nasıl daha iyi karşılayabileceğini umursayan bir tutum izliyor. Bunun doğrultusunda sadece pazarlama çalışmaları üzerine değil aynı zamanda büyümeyle gelen devamlılık üzerine düşünüyor.

Marketing Week

Article Categories:
Sürdürebilirlik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares