123
banner

Pazarlamacılar İçin Netflix İçerikleri

Written by

P

Dünya’nın lider video akış hizmeti sunucusu Netflixin kuruluş tarihi sandığınızdan daha da eski bir tarih olabilir. Netflix 1997 yılında DVD satışı ve film kiralama fikri üzerine kurulmuş bir şirketti. Yani 10-15 yıl öncesine kadar Türkiye’de görmeye alışkın olduğumuz ve birçoğumuzun da sıklıkla ziyaret ettiği mahallemizdeki film kiralama dükkanı işleten abilerin kurumsal bir şirkete dönüşmesi fikriymiş Netflix.

Şirket 2007 yılında DVD kiralamanın yanı sıra sunduğu hizmetlere “ücretli abonelik yoluyla video akışı”nı ekliyor ve bu fikrin ardından Netflixi bugüne getiren yolculuk başlıyor. Şirketin 21 Nisan 2020 itibariyle dünya genelinde 183 milyon ücretli abonesi var; Türkiye’de ise 1.7 milyonun üzerinde bir ücretli abone sayısı var (maalesef farklı mailler yoluyla defalarca kaydolup ücretsiz deneme opsiyonunu kullanmak Netflix Türkiye’den kaldırıldı 🙂 ). Nisan 2020’de donanimhaber.com’da yer alan bir habere göre şirketin değeri 196 milyar dolara ulaşmış durumda.

 Kullanıcılar aylık belli bir meblağ karşılığında dünyanın her yerinden birçok altyazı seçeneğine sahip dizi, film ve belgesellere ulaşma şansı buluyor. Platform üzerinden “La Casa De Papel”, “Breaking Bad”, “How I Met Your Mother” gibi popüler kültür içerisinde kült haline gelmiş seriler bulunabiliyor.

Bu yazıyı önemli kılan ise Netflix’in pazarlama alanında araştırma yapanlar ve çalışanlar için de birçok verimli olabilecek içeriği barındırıyor olması. Bunların neler olduğunu ve nasıl istifade edebileceğinizi aşağıdaki liste üzerinden inceleyebilirsiniz.

The Toys That Made Us (Bizi Biz Yapan Oyuncaklar): Bu belgesel serisinde Ninja Kaplumbağalar, Barbie ve Lego gibi tüm dünyada bilinir hale gelmiş oyuncak firmaları ve bu oyuncakların ortaya çıkış hikayeleri bizzat firma yöneticileri ve firma paydaşları tarafından anlatılıyor. Birçok pazarlamacı, akademisyen, tasarımcı ve alanında uzman kişiler bu oyuncakları bu kadar ünlü yapan ipuçları hakkında bilgi veriyor.

The Movies That Made Us (Bizi Biz Yapan Filmler): Bu belgesel serisinde dünya üzerinde neredeyse izlemeyen kimsenin kalmadığı filmlerin başarı hikayelerine yer veriliyor. Bu eserleri ortaya çıkarmış uzman yapımcılar, sanatçılar ve diğer birçok alandan profesyonel bu başarı hikayelerinin önemli noktalarını açıklıyor.

High Score: Bu mini dizi serisinde dünyanın dev endüstrilerinden biri haline gelen dijital oyun sektörünün tarihi ele alınıyor. Gaming alanında şirket yöneticileri, yazılımcılar ve alanında birçok uzman oyun kartları ve atarilerden günümüze kadar gelen değişimi irdeliyor.

Ortaya Çıkan Yeni Trendler: Netflix dünya üzerinde popüler olmaya başlayan yaklaşımları hatırı sayılır bir seviyeye geldiklerinde gelişi süreçlerini belgeselleştiriyor ya da yapımcıların belgesellerini izlenime sunuyor. Bu trendler ilerleyen aşamalarda işletmelerin de konusu haline geliyor. Minimalizm, sürdürülebilirlik, yoga, iyi gıda gibi birçok gelişen alana dair belgeseller var.

Biyografik Belgeseller: Platformda dünya işletmecilik tarihinde hatırı sayılır üne sahip kişilerin hayatlarının ele alındığı belgeseller mevcut durumda. Pazarlama Vizyonu için hazırladığım bir yazı da bu belgesellerin birinden esinlenmiştim (http://pazarlamavizyonu.com/trump-tarzi-pazarlamayla-tanisin-show-business-1/). Bill Gates, Mark Zuckerberg, Tony Robbins ve Donald Trump gibi isimlerin hayat hikayelerine ulaşmak mümkün.

Siz de platform üzerinden kendi araştırmanızı yaparak pazarlama alanında istediğiniz konularla karşılaşma şansı bulabilirsiniz ancak herhangi bir alanda derinlemesine uzmanlaşmanın ön şartının okumak olduğu unutulmamalı. Bu tür izlemeler daha çok okuduklarımızın üzerine çekilmiş bir cila işlevi görüyor , videolarda yer alan örneklerle öğrenmeyi hızlandırıyor ve ufuk açıcı oluyor.

Öne çıkan görsel getty images’e aittir ( Logo Netflix (SOPA Images) ©Getty ).

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares