123
banner

Reklamverenler İçin Reklamların Atlanması İyi Olabilir Mi?

Written by

Şirketler, televizyon programlarından reklam zamanı satın aldıklarında yaptıkları ödeme o programı kaç kişinin izlediğine bağlıdır. Bu da onlara ne kadar “reklam gösterimi” yaptıklarını söyler. Tabii ki çoğumuz kanalda reklam gördüğümüzde kanalı değiştiririz.

 İnsanlar artık reklamı tüketip tüketmeyeceklerini seçebiliyorlar. Geçmişte bu seçimi gözlemek mümkün değildi. Bu yüzden pazarlamacıların bu konunun üzerinde durması için bir sebep yoktu ama dijital teknoloji ile bu değişti. Şimdilerde arama geçmişinize dayanarak, görüntülediğiniz bir reklamın ne kadarını izlediğinize dair hedef alabilirler.

Şimdi aynı yetenekler oturma odanıza geliyor. Televizyonlar genellikle internete bağlanıyor ve servis sağlayıcıları “istediğinizi, istediğiniz zaman” izlemenizi sağlıyor. Ama bu durumda: izlediğiniz de izlenebilir. Bir reklamın ortasında tıkladığınızda, reklamı geçtiğinizde veya hepsini izlediğinizde sistem bunu not alabilir.

Televizyona reklam veren büyük markalar için bu tür bir bilginin oyunu değiştireceği kesin. Ama şirketlerin ev reklamları ile ilgili verilerini pazarlama stratejilerine tam olarak nasıl dahil edebilecek, etmeli? Reklam görüntülemenin ve ürün alımlarının karmaşık yollarla ilgili olduğu ortaya çıkıyor. Ama bazı yeni veriler kullanarak araştırmacılar alternatif stratejileri modelleyebiliyorlardı. Bir reklamı atlama olasılığı daha yüksek olan tüketicilere yapılan reklamların sıfırlanması daha karlıdır.

Firmalar, görüntüleyenlerin, bu gibi bir hedeflemenin, reklamları daha fazla değer verenlere kaydırdığı zaman da fayda sağlayabileceğini düşünmektedir.

Reklam Talebi?

Bu sadece eğer firmalar az ya da çok reklamları kimlerin izlediğini tahmin edebiliyorsa işe yarar. Ama bunun üzerine çok az şey yapıldı. “Neden bazı insanlar bir reklamı atlıyor? Neden bir reklamı atlıyor ve başka birini izliyorlar? Bir bireyin reklam seçimlerini hangi faktörler belirler?” Bunlar daha önce kimsenin sormadığı sorular.

Buradaki anahtar, reklam izlemenin bir seçim olduğunu anlamaktı. “Bir atı reklama maruz bırakabilirsin ama ona izletemezsin.”

Araştırmacılar, reklamların faydalı olduğu gibi, tüketicilerin de fayda sağladığını,  daha sonra da tüketicilerin örtülü bir talep oluşturdukları fikrine vardı. İzlediğiniz herhangi bir şey, sevdiğiniz bir şey sunmalıdır.

Can ad skipping be good?

Article Categories:
Dijital Pazarlama/Sosyal Medya · Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares