123
banner

Seçimler BlockChain Üzerinden Yapılabilir mi ?

Written by

Herhangi bir şeye oy vermek, karar alırken adil temsiliyet ve eşit hak sağlamak için en önemli yollardan biridir. Her karar için çıkarımlar arttıkça, sürece daha fazla insan katılmaktadır. Bu nedenle, her bir seçmenin katılımı uygunluğu ve meşruiyetini doğru ve verimli bir şekilde takip etmek zorlaşabilir. Buna ek olarak, saydamlık eksikliği ve birçoğunun oy kullanmasını engelleyen potansiyel yolsuzluk gibi başka konular da var. Blockchain’i oylama sistemimize nasıl entegre edeceğimizi ve bunun nasıl sorunları ortadan kaldıracağını haberimizde işleyeceğiz.

Nasıl çalışır

Oylamanın tam olarak nasıl bir faydası olduğunu anlatmadan önce, oylamada blockchain’in nasıl başlayacağını açıklayalım. Her şeyden önce, seçmen kayıt sürecinin tek bir yerden (Ülkemizde bu kurum YSK) belirlenmesi gerekmektedir. Bir seçmen kayıt kurumu, bir vatandaşın oy kullanmaya uygun olduğunu belirlediğinde, bir defaya mahsus olarak tam olarak seçime katılmalarına izin verecek bir belirteç veya anahtar alacaklar. Bu şuanda da kullanılan her vatandaşın tek bir oy kullanma hakkında kullanıan sistemle aynı.

Ayrıca, bütün oylama süreci merkezsizleşecek, bu da seçimleri adil ve güvenli bir şekilde yapmak için güvenilmesi gereken hiçbir merkezi kurum olmadığı anlamına gelecek. Herkes, kayıt sırasında onaylanan gereklilikleri karşıladığı müddetçe kurumun seçim süresince oyların doğruluğu için toplanması ve oyların sayılması için çalışması gerekmez.

Seçmen kaydı blok zinciri(Block Chain) üzerinden tamamlanır. Oy kullanmaya uygun seçmenler, birden fazla oy verme karmaşasından kurtulup, tam olarak bir kez oy kullanabileceklerine ilişkin bir işaret alırlar. Bu da bir takım yolsuzlukların ve fazla oyların önüne geçer.

Güvenlik Sorunlarının Giderilmesi

Özellikle gece geç saatlerden itibaren sayılan oyların korunması her vatandaş için çok önemli bir konudur. Siyasetten teknolojik perspektiflere kadar herkes seçimlerin mümkün olduğu kadar güvenli ve şeffaf tutulmasını istiyor. Bu nedenle, blockchain teknolojisi, sonradan değiştirilen oyları tanımak gibi üstün bir yeteneğe sahip oluyor.

Blockchain ile oylama bittikten hemen sonra bölgedeki seçim sonuçları doğrulanabilir, böylece yetkililer oyların doğru sayıldığından emin olabilir. Bu, şuan mevcut sistemlerde olduğu gibi, sonuçları denetleyen merkezi bir kuruma ihtiyaç duyulmadan başarılabilir. Blockchain sistemlerinde merkezi bir sistem yoktur. Bu nedenle, kullanılan her oyun tamamen doğrulanması gerekmektedir ve bu hiçbir güvenlik ihlali olmadığından emin olarak yapılmalıdır. Bu sistem ile yetkililer oylama süreci bittikten hemen sonra sonuçları açıklayabileceği anlamına gelir.

Şeffaf Seçim Süreci

Son olarak, blockchain sistemlerini oy verme sistemimize entegre ederek tam şeffaflık sağlayabileceğimizi görüyoruz. Açık kaynaklı (OpenSource) oy platformlarını benimseyen herkes, işini doğru ve doğru bir şekilde yaptığından emin olmak için işlevselliğini gerçekten denetleyebilir. Bu şekilde, merkezi bir otoritenin kendisini sürece dahil etmesine gerek kalmayacaktır, böylece seçim sürecindeki ek masraf ve iş yüklerinden tamamen kurtulunabilir. Aslında blockchain ; seçim için güvenilir bir sistem, kusursuz bir seçim yapılmasını tamamen sağlamanın tek yollarından biridir.

Uzun süredir en ileri demokrasiye sahip ülkelerde bile dolandırıcılık ve yolsuzluk iddialarına yanıt olarak güvenlik ve şeffaflık vurgulanmaktadır. Blockchain teknolojisi bunu sağlama yeteneğine sahip bir sistemdir.

Blockchain tabanlı oylama sistemleri, merkezi yetkililerin sürece dahil olma ihtiyacını ortadan kaldırarak tam şeffaflık sağlar. Teknoloji ; potansiyel olarak seçimlerin nasıl yapılmasının ve oylamanın mümkün olduğu kadar güvenli ve kusursuz hale getirileceği sorusuna bir cevap olabilir.

Sonuç

Toplumumuzun yenilik ve ilerleme ihtiyacı duyduğu zamanda , oylama süreçlerimizin mümkün olduğunca güvenli olmasını sağlamak için teknolojimizden yararlanmamız şarttır . Bunu yapmanın en iyi yolu, genel olarak seçim sürecini iyileştirmek için blok zincirinin potansiyel kullanımlarını araştırmak ve desteklemek olacaktır. Bu sistem, oyları doğrulamak ve meşrulaştırmak için herhangi bir merkezi otorite ihtiyacından kurtarıyor. Bu sistem merkez kurum yerine seçmenlere dağıtılmış seçmen hesap teknolojisi bunu otomatik olarak yapar ve her oylamanın güvenilir olmasını ve hızlı onaylanmasını sağlar. Blockchain’in herkes tarafından anlaşılması ve kullanılması zaman alabilir, ancak toplumumuz büyümeye ve ilerlemeye devam etmesi gereken bu zamanlarda bu teknoloji bize bir çok fayda sağlayabilir.

Genel seçimlerinde Blokchain’i kullanan ilk ülke : Sierra Leone !

2019 Mart ayında Dünya’da ilk kez bir ülke genelde adı kripto paralar ile duyulan Block Chain teknolojisini gerçek bir seçimde resmi olarak kullandı. Bir Afrika ülkesi olan Sierra Leone seçim sürecine BlockChain teknolojisini dahil etti ve bununla Dünya’da bir ilki gerçekleştirdi.

Seçmenler ülkede her zaman kullanılan yollarla oylarını verdi ancak bu verilen oylar blok zinciri ile kripto şifrelenerek seçim kuruluna gönderildi. Bu sayede oyların sayıldıktan sonra değiştirilme ihtimali ortadan kalktı. Bu kripto şifreleme işlemini İşviçre’den Agora firması gerçekleştirdi..
Bu haber bir finansal yatırım tavsiyesi değildir. Bu haber oylama sistemini geliştirmek için blockchain’in nasıl uygulanabileceğinin kilit yönlerine değinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares