123
banner

SEO ve Pazarlama Üzerindeki Etkisi

Written by

Günümüz işletmelerinde dijital pazarlamanın büyük bir rolü olduğu gibi Arama Motoru Optimizasyonu(SEO)’nun da rolü büyüktür. SEO, web sitenize, blog gönderinize ve diğer içeriklerinize insanların ulaşmasında büyük rol oynar.

 Yeni başlayanlar için SEO’yu şöyle tanımlayabiliriz, tek bir kelime veya kelime zinciri temel alınarak görünürlük, tıklanma, web trafiği oluşturmaya yardımcı olur. Sitenizin Google, Yahoo, Youtube ve Bing gibi büyük arama motorlarında daha çok görünür hale gelmesini sağlar. Söz veya terimlerdeki isabetler ne kadar yüksek olursa arama motorunun ilk sayfasında bulunma şansı o kadar yüksek olur ve bu da web sitesi trafiği için önemlidir.

En başarılı pazarlamacılar, en yeni algoritma değişiklerini ve en iyi uygulamaları yakından takip eder ve böylelikle müşterilerinin içeriğinin görünür olduğundan emin olurlar. Etkileyici pazarlama, birçok üst düzey bağlantıyı çok hızlı ve etkili bir şekilde toplayabilir ve bir müşterinin ürün ve hizmetleri için daha iyi bir sıralamaya yardımcı olabilir. Potansiyel müşteriler markanızı, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ilettiğiniz mesajla ilişkilendireceklerdir. Bunu yürütmek zor olabilir ama aynı zamanda çok da etkilidir.

Bir SEOya uyan kelimelerin oluşturulmasındaki dört önemli adım:

1) Pazar Hedefleme: Kelimelerin yönlendirdiği ziyaretçi grubunu tanımalısınız. Pazar hedefleme, alaka düzeyini arttırmaya yöneliktir. Böylelikle doğru ziyaretçi ile eşleşme de artacaktır. Yanlış pazarı seçerseniz, site istediğiniz gibi güçlü olmayacaktır.

2) Anahtar Kelime Araştırması: Hangi kelimelerin hangi cevaplara yol açtığını anlamak, bir arama sonucu oluşturmak için en önemli yoldur. Anahtar kelime araştırmasının bir parçası hedefleri tanımlamaktır. Sanal asistanların kullanımı dahil olmak üzere sesli arama hizmetleri, organik arama sonuçlarına dayalı önerilerde bulunur. Anahtar kelimeleri konuşma ifadeleri olarak optimize etmek, uzun süreli başarıya yol açar.

3) İçerik Optimizasyonu: Sitedeki içeriğin SEO ile nasıl bağlantılı olduğunu bulmaktır. İçeriği optimize etmek için anahtar kelimenin sayfanın arka yüzüne kodlanması gereklidir.

4) Test Yapmak: Trafiğin nasıl işlendiğini belirlemek için arama motoru sıralamasının ve web trafiğinin analizinde, bir kişi bir aramayı tetikleyen anahtar kelimeleri sürekli olarak test etmelidir. Değişiklikleri bir e-tabloda veya belgede tutmak sitenin istatistiğini anlamak için faydalı olabilir.

Sosyal medya aramaları

İnsanlar arama motorları olarak sosyal medya platformlarını giderek daha fazla kullanıyorlar ve arama motorları hala çok rağbet görürken, kullanıcılar git gide daha çok sosyal medya platformuna geçiyorlar. Bu eğilim arttıkça, içeriğin, arama motoru platformlarında olduğu kadar, sosyal medya platformları için de optimize edilmesi gerekir.

Arama motoru optimizasyonu gelecekte daha geniş bir yelpazeye açılacak. Çünkü henüz geliştirilmemiş ancak fırsatlarla, ilerleyen teknoloji ile “google”lamak, “snap çekmek”,  gibi dilimize girebilecek bazı sözcüklerin yeni terimleri ifade etmesiyle çok daha parlak bir geleceğe sahiptir.

forbes.com
techacute.com

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares