123
banner

Son Zamanların En Dikkat Çeken Şirketi: Peak

Written by

Türkiye’de 41 televizyon kanalına aynı anda verdiği reklamla tüm dikkatleri üzerine çeken Peak Games, mobil oyunda dünya birincisi olma hedefiyle çalışma arkadaşları aradığını duyurdu. Reklamın yayınlanmasıyla birlikte Peak de Türkiye’nin gündemine oturdu.

Her ne kadar reklam konsepti Audi’nin 2017 yılında yayınlanan ‘’Safety Code’’ adlı bir çalışmasıyla nerdeyse aynı olsa da, ekran başındakileri hayrete düşüren hatta yer yer korkutan reklam, sosyal ağlar ve internetin gündemine damgasını vurdu. Peki son zamanların en çok merak edilen şirketi Peak’in hikayesi nedir?

2010 yılında İstanbul’da Sidar Şahin tarafından kurulan ve 9 yılda Türkiye’nin yanısıra dünya mobil oyun pazarında en önemli oyuncularından biri haline gelen şirket; kuruluşundan tam 6 yıl sonra, dünyanın önde gelen oyun ve oyuncak üreticilerinden Hasbro’ya açtığı dava ile gündeme geldi. Davanın konusu ise 2015’in başında Peak Games tarafından piyasaya sürülen Toy Blast‘ın, Hasbro tarafından “My Little Pony: Puzzle Party” isimli bir oyuna dönüştürülerek kopyalandığı iddiasıydı. Bunun üzerine, iki taraf da 2017 yılında karşılıklı anlaşmaya vardığını açıklayarak ortak noktada buluştu ve bunun üzerine Hasbro oyununu piyasadan kaldırdı.

Tüm bunların ardından Peak, kart ve okey oyunları geliştiren departmanını 2017 yılı sonunda Farmville başta olmak dünyanın en ünlü oyun şirketlerden biri olan Zynga’ya 100 milyon dolarlık nakit karşılığında sattı ve 100 milyon dolarlık bu satış, Peak Games’i dünya genelinde mobil uygulamalardan en çok gelir elde eden firmaların sıralandığı ”App Annie 2017 Top-52” listesine 37. sıradan giriş yapmasını sağladı. Bu satışın ardından İstanbul merkezli bağımsız bir oyun şirketi olarak yoluna devam eden Peak, mobil platformlar için geliştirilen ‘’Toy Blast’’ ve ‘’Toon Blast’’ oyunlarıyla dünya pazarlarına odaklanmaya devam etme kararı aldı. Mobil uygulama veri analitiği üzerine çalışan Sensor Tower’ın Ocak 2019 verilerine göre Peak Games’in ‘’Toy Blast’’ ve ‘’Toon Blast’’ ile elde ettiği toplam aylık mobil uygulama geliri yaklaşık 35 milyon dolar. Bu gelirin 21 milyon doları IOS’tan, 14 milyon doları ise Android platformundan geliyor ve şirketin yıllık cirosunun ise 420 milyon dolar seviyesinde olduğu tahmin ediliyor. Yine bir diğer araştırma kuruluşu Newzoo’nun Ocak 2019 verilerine göre ise ABD’de en çok gelir elde eden mobil oyunlar arasında ‘’Toon Blast’’  6. sıradayken,’’ Toy Blast’’  13. sırada bulunuyor. Bu arada ufak bir parantez açıp Türkiye’nin de yıllık 853 milyon dolarlık mobil oyun geliri ile bu alanda dünyada 18. sırada olduğunu belirtelim.

Gelelim şirketin ortaklık yapısına…İstanbul Ticaret Odası Sicil Kayıtları’nda yapılan incelemeye göre Peak Oyun Yazılım ve Pazarlama A.Ş.’nin sermayesi 28 milyon 593 bin 128 TL. Avrupa merkezli iki büyük girişim sermayesi şirketi olan Hummingbird Ventures ve Earlybird Venture Capital, Peak Games’in üçte ikisine sahip. Şirketin kurucusu Sidar Şahin  ise Peak’te yüzde 21’lik paya sahip.

Son olarak, Peak’in büyük etki yaratan reklamının aslında tamamen orijinal olmadığı ortaya çıkınca, yayınlanmasının ardından sosyal medyada epey olay oldu. Kodlama ekranı konsepti ile arka plandaki klavye tuşu seslerinin, Audi’nin 2017 yılında yayınlanan “Safety Code” adlı çalışmasıyla hemen hemen aynı olması Peak’in reklamını da eleştirilere açık hale getirdi. Bunun üzerine Peak Games  konuyla alakalı bir özür açıklaması yayınladı ve onların da bu benzerlikten haberi olmadığını belirtti. Tabi ki, bu açıklama da sosyal medyada çokça konuşuldu…

HaberTürk Teknoloji

Article Tags:
· · · · ·
Article Categories:
Marka/İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares