123
banner

Sosyal Deney Reklam Konusu Oldu

Written by

İnsanlar, ekstra kazanç sağlayacağı durumlarda, bir ürün veya bir hizmet için daha fazla para ödemeyi kabul edebiliyorlar. Örneğin, güzel manzaralı bir restoranda yenilen bir akşam yemeği, diğer restoranlara nazaran daha pahalı olmasına rağmen, yemek için ödenilen tutar adil olarak algılanıyor. Yan faydalar müşteriler için ücretten daha önemli olabiliyor. Ancak değeri 20$ olan bir ayakkabı içinde aynı durum geçerli midir?
Ayakkabı markası Payless yaptığı bir sosyal deney ile bu soruyu bizler için cevapladı.

İlk olarak Payless markası sahte lüks ayakkabı markası “Palessi” yi yarattı. Daha sonra, Los Angeles’de daha önceleri Armani markasına ait olan mağazayı kiralayarak, bu mağazanın içini 19.99$ değerindeki topuklu ayakkabı ve 39.99$ değerindeki botlarla donattı. Ayakkabı zinciri Payless, DCX Growth Accelerator ajansı aracılığı ile sosyal medyanın gözde isimlerini “Palessi”nin büyük açılışına davet ederek, tasarımları hakkında ne düşündüklerini öğrenmek istedi.

Partiye katılanlar, asıl olaydan habersiz olarak, ayakkabıların tasarımlarına bayıldıklarını ve bu şık ayakkabılar için yüzlerce dolar ödeyebileceklerini belirttiler. En yüksek teklif ise 645$ oldu. Asıl fiyatı 34.99$ olan ayakkabı için 645$ teklifte bulunuldu. Böylelikle maliyetine %1800 kar eklenerek bu ayakkabının satışı gerçekleşti. İlk birkaç saatte, Palessi yaklaşık 3000$ değerinde ürün satmış bulunmaktaydı.

Ancak, Payless veya “Palessi” katılımcılara ürünleri hediye ederek, ödenen ücretleri sahiplerine geri ödedi. Kısa ve uzun metrajlı reklamlarda, kişilere ayakkabıların aslında Payless’e ait olduğu söylendiği anda yakalanan tepkiler ise paha biçilemez.

DCX Growth Accelerator’un Kreatif Direktörü  “Payless müşterileri pragmatist bir bakış açısını paylaşıyorlar ve bu ideolojiyi, günümüzün imaj odaklı moda kültürüne meydan okumak için kışkırtıcı olacağını düşündük” diye belirtti.

Pazarlama Müdürü Sarah Couch, “Kampanya, muazzam bir tutarsızlığı vurguluyor ve tüketicilere, uygun fiyatlarla alışveriş yapmak için hala uygun bir yer olduğumuzu hatırlatmayı amaçlıyor” diye belirterek bu deneyin asıl amacını açıklamış bulunuyor.

Bu sosyal deneyden üretilen reklamlar, Bravo, Lifetime, TBS, Telemundo ve ABD gibi kablolu TV ağlarında ve YouTube, Facebook ve Instagram gibi sosyal kanallarda yayınlanacak.

ABC’nin yapmış olduğu haber

Şirket hedef müşterileri için isminden de anlayacağımız üzere “Daha Az Öde” misyonunu benimsemektedir. Markanın reklamı için seçmiş olduğu yol ise bir hayli ilginç. Sosyal deney tarzını uç noktalara taşıyarak ve bunu aynı zamanda kendi reklamı olarak kullanarak kısa sürede viral etkisi yaratmayı amaçlamış görünüyor. Aynı zamanda kültürel anlamda bu konuya dikkat çekmek için etkili bir yol seçmiştir.

Payless deney reklamı

Adweek

Article Tags:
· · · ·
Article Categories:
Kuzey Amerika · Marka/İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares