123
banner

Türkiye’den Blockchain Uygulamaları

Written by

Dünya için yeni bir dönüm noktası olabilecek yeni internet denilen blockchain kavramı popüler olmaya başlıyor. Blockchain teknolojisiyle yapılan her işlem, sistemin kendi tarafından kontrol ediliyor. Şimdiye kadar insan hatası dışında hiçbir aksaklık, kesinti yaşamadan çalışmış olması sistemin sürdürülebilirliğini gösteriyor.

Brandweek’18 İstanbul’un en çok ses getiren panellerinden biri Blockchain’di. Berk Kocaman (Blockchain Türkiye platformu), Alper Günaydın (Deliotte), Abdi Serdar Üstünsalih (Vakıfbank), Aydın Tabur (Pegasus) ve Özge Çelik (BKM)’in katıldığı panelde Türkiye’nin blockchain’e tutumu ve farklı sektörlerdeki uygulamaları konuşuldu.

Moderatörlüğünü Sayın Özge Çelik’in yaptığı panelde, Blockchain Türkiye (BCTR) platformunun nasıl başladığı ve nasıl büyümeye devam ettiği ele alındı. BCTR lansmanından önce gelen uyarıların, bu lansmanın ertelenmesine yönelik olmasına rağmen Berk Kocaman, “Eğer biz bir takım önemli gündemlerimizi ertelersek, bu arzu ettiğimiz yolu gitmek için geç kalırız.” diyerek bu yola çıktıklarını belirtti. Blockchain herkes için yeni bir kavram. Bu kavramın sadece kripto paralarla alakalı olmadığının anlaşılması ve üzerinde çalışılması gereken bir konu. BCTR, firmalar arası kopukluğu engellemek için ortak bir platform olma yolunda ilerliyor.

Sayın Üstünsalih, blockchain’i en hızlı şekilde ortak ticarette kullanmayı hedeflediklerini ve bu doğrultuda “Blockchain Trade Platform”a dahil olduklarını belirtti. Blockchain’i daha iyi ve yakından anlayabilmenin Türkiye için geç olmadığını ve bu konuda yapılan çalışmalar için yeterli imkanın yaratılabileceğini söyledi.Panelin sonunda da Vakıfbank olarak BCTR’ye dahil olmak için gerekli evrakları ilettiklerini belirtti.

Aydın Tabur, bir firmanın kendi personelinin özlük bilgilerini görmeden ama güvenli bir şekilde onlara fayda sağlayabileceği bir network oluşturma yönünde çalışmalarını sürdürdüklerini anlattı. “Blockchain, markaya olan güvenilirliği arttıran bir teknoloji. Getirdiği şeffaflık ve sistem tarafından tüm verilerin kontrol altında olması blockchain kullanan markayı daha güvenilir yapıyor.”

Alper Günaydın’a göre blockchain, reklam verenle yayıncı arasındaki güveni sağlamlaştırabilecek ve aracılara ödenen komisyonları ortadan kaldıracak niteliklere sahip bir teknoloji. Düşünüldüğünün aksine zorluk değil, aksine kolaylık getirecektir. Tüketicinin veya kullanıcının kişisel verilerinin korunmasını sağlıyor, kendi verilerinin kontrol altına alınmasını ve kiminle ne ölçüde paylaşılabileceğini belirlemeye olanak sağlıyor. Ayrıca, her markanın farklı sadakat programlarının olması tüketici için zorluk yaratıyor. Tüketici dahil olduğu tüm sadakat programlarında aktif olamıyor, aktifliği arttırmak içinse Blockchain’de yapılabilecek bir diğer uygulama da, bu sadakat programlarını birleştirmektir. Örneğin, bir otelde kazanılan puanı anında tüketicinin hesabına aktarıp ayrı bir restoranda tüketicinin kullanabilmesini sağlanabilir.

Adchain ve start-up düzeyindeki uygulamalar,  yayıncıların hangilerinin güvenilir olup olmadığına dair bir yapı oluşturmayı hedefliyor. Bu yeni teknoloji marka ve yayıncı arasındaki köprü olup, aradaki güven problemi için de yeni bir çözüm sunuyor.

Kodak, blockchainle oluşturduğu KodakOne ile, fotoğraf telif haklarının korunması için blockchain tabanlı bir uygulama geliştirmiş. Çalışmaların kaydedilebileceği ve lisansının oluşturulabileceği şifreli platformda fotoğrafçıları yeni bir ekonominin içine çekiyor.

Blockchain, ilk başlarda finansal işlemleri kaydetmek için kullanılsa da şimdiden ve ilerleyen yıllarda her alanda kendini göstermeye devam edecek gibi duruyor.

Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares