123
banner

Veri Tabanlı Pazarlama: Bilmeniz Gereken Her Şey

Written by

Veri tabanlı pazarlama (ABM) stratejisi, B2B -işletmeler arası pazarlama – satın alma kararlarının genellikle şirket içindeki bir grup kişi tarafından alındığını kabul eder. ABM araçları, bu yaklaşımı sağlayan birçok veri ve iş akışı sürecini otomatikleştirmeyi sağlıyor.

MarTech Today’in 60 sayfalık bu raporu, hesap tabanlı pazarlama araçları ve bu yazılımı işletmenize uygulamak için bilmeniz gereken her şeyi bir araya getiriyor.

ABM Başarısı İçin Kritik Unsurlar

Ortaya çıkan en iyi uygulamalar beş temel alana odaklanmaktadır:

 1. Veri zenginleştirme.
 2. Hesap hedeflemesi.
 3. Kişiselleştirme ve/veya öngörücü öneriler.
 4. Etkileşim yönetimi.
 5. Performans ölçümü.
ABM Araçlarını Kullanmanın Yararları

ABM, verileri, analizleri, kampanyaları ve iş akışı işlemlerini otomatikleştirmenin yanı sıra, aşağıdakiler de dahil olmak üzere sayısız avantaj sağlayabilir:

 • Geliştirilmiş satış ve pazarlama uyumu.
 • Artan pazarlama yatırım getirisi.
 • Genişletilmiş hesap değeri ve gelir.
 • Gelişmiş müşteri deneyimleri.
Raporda Yer Alan Diğer Başlıklar
 • ABM’de Önde Gelenler.
 • Bir ABM Çözümünde Aramanız Gerekenler.
 • Hangi Eğilimler ABM Yazılımının Benimsenmesini Hızlandırıyor?
Sonuç

Veri tabanlı pazarlama terimi yeni olmasa da – birçok B2B şirketi için bu strateji yenidir.
ITSMA(Bilgi Teknolojileri Hizmetleri Pazarlama Derneği) ve ABM Liderlik İttifakı tarafından ankete giren pazarlamacıların yarısından fazlası, ABM stratejilerinin altı aydan daha az bir süredir yürürlükte olduğunu söylüyor. Yine de, bu erken aşamalarda bile, ABM B2B hesap hattında ve gelirinde önemli gelişmeler yaratıyor.
ABM’nin başarısını belirleyen ana etkenlerden biri, B2B kuruluşlarının araştırma ve satın alma kararları verme şeklindeki değişikliğidir. ABM, pazarlamacıların çabalarını içgörülü ve kişiselleştirilmiş pazarlama programları aracılığıyla en yüksek Yatırım Getiri (ROI) potansiyeli olan hesaplara odaklamalarını sağlar. Yine de B2B pazarlamacıları, kuruluşlarındaki satışlarla uyum sağlama ve büyük Avrupa pazarlarındaki gizlilik düzenlemelerine uyma konusunda türlü zorluklarla karşı karşıya gelmektedir.

Gelişmiş veri, analitik, kişiselleştirme ve tahminde bulunan öneri motorları ve etkileşim yönetimi sağlayan birçok ABM aracı tedarikçisinden biri veya daha fazlasıyla çalışarak, pazarlamacılar hızla gelişen B2B sahasına daha iyi hakim olabilirler.

Raporun tamamına buradan ulaşabilirsiniz.

MartechToday

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares