123
banner

Volvo’dan Bir Milyon Daha Kampanyası

Written by

Otomobillerin tarihine ve marka isimleri söylendiğinde akla gelenlere baktığımızda Volvo dendiğinde şüphesiz güvenlik akla geliyor. Volvo otomobil sektöründe birçok güvenlik inovasyonuna sahip ve bunların en önemlilerinden biri ve belki de en önemlisi emniyet kemeridir.

Emniyet kemeri 1903 yılında Fransız mucit Gustave Liebau tarafından keşfedilmiş ancak o zamanlar arabalara eklenmesi maliyet olduğundan ve bugün ki gibi kaza oranları yüksek olmadığından mucidin bu fikri değer görmemiş. 1930’lu yıllarda Kaliforniyada araçlarda emniyet kemeri olmasına dair kanunlar çıkmış. Bu gelişmeleri takip eden Volvo 1956’da piyasaya iki noktalı çapraz emniyet kemerini sunmuş ve bazı araba markaları da bu trendi takip etmiş. Ardından 1959 yılında Volvo’da çalışan bir mühendis bugün arabalarda kullanılan üç noktalı emniyet kemerini keşfetmiş ve bu bir Volvo inovasyonuna dönüşmüş.

Volvo geçtiğimiz hafta bu inovasyonun çıktılarının yer aldığı bir reklam kampanyası yayınladı. Şirketin Global veya Türkiye sosyal medya sayfalarında kampanyayı görebilirsiniz, ayrıca Volvo Cars Türkiye websitesinde kampanya argümanları Anasayfada internet kullanıcılarını karşılıyor.

Kampanyanın verdiği temel mesajlardan biri Volvo tarafından lanse edildiğinde sektör tarafından eleştirilen emniyet kemerinin ortaya çıktığı günden bu yana 1 milyondan fazla insanın hayatını kurtarmış olması. Kampanya görsellerinde kurtulan kazazedelerin veya çocuklu ailelerin siyah beyaz resimlerine yer verilmiş. Aynı kazazedelerin kazada yaşadıklarına ve nasıl kurtulduklarına dair kısa röportajlar mevcut. Zaten kampanyanın  tam adı “Bir Milyonda Bir Yaşanmış Kaza Hikayeleri” olarak geçiyor.

Emniyet kemerinin çıktıları canlı örneklerle ve duygusal videolarla anlatıldıktan sonra kampanya da Volvo’nun vizyonu açıklanıyor. “Bir Milyon Daha” adı altında Volvo ileride de otomobil güvenliği alanında öncü olacağının sinyallerini veriyor ve hız sınırlaması, otoyol pilotu, sürücü izleme kameraları, ve Care Key gibi güvenlik alanında yenilikçi özelliklerini tanıtıyor. Ve reklamda şu slogan da lanse ediliyor: Volvo 3 noktalı emniyet kemerini tanıttığında birçok eleştiri aldı ama emniyet kemeri o zamandan beri bir milyondan fazla hayat kurtardı. Şimdi sıra bir sonraki adımda: Herkesin güvenliği.

Şirketin CEO’su Hakan Samuelsen’in söylediği bir söz aslında bizlerinde hayatlarında yol gösterici olabilir: Bazen diğerleri inanmıyorken, sen inanmalısın.

Bu adresten kampanyayı inceleyebilirsiniz: https://www.volvocars.com/tr/neden-volvo/insan-odakli-yeniliklerimiz/surusun-gelecegi/otomobil-guvenligi/a-million-more

Article Categories:
Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares