123
banner

Waymo Sürücüsüz Taksileri İlk Kez Müşterilerin Kullanımına Açıyor

Written by

 Waymo, Google’ın yan kuruluşu Alphabet’in sürücüsüz araç geliştirme ünitesi, halka ilk defa deneyimleyebilecekleri otonom araç servisini piyasaya çıkarıyor. Bu yeni hizmet ilk olarak Arizona eyaletindeki Phoenix de bulunan potansiyel kullanıcılara sunulacak. Waymo bu şekilde araştırma ve geliştirme aşamasında olan bu çalışmaları ile de ilk kez bir gelir getiren bir iş modelinin içine girmiş olacak.Firmanın, taksileri önümüzdeki bir kaç hafta içinde uygulamasını indiren ve Phoenix’in 50 mil kare bölgesinde bulunan kişilere hizmete başlayacağını söyledi.

Teknolojinin üzerine inşa edildiği araç yıllar içinde önemli ölçüde değişti. 2015 yılında Waymo, Beetle-esque “Firefly” a güveniyordu. Şimdi şirket, bu hizmeti sunmak için bir Chrysler Pacifica minivan kullanıyor.

Şirket, yaklaşık üç yıl once Phoenix’te tamamen sürücüsüz bir yolculuk hizmetini test etmeye başladı. 2020’de sunduğu hizmet üzerinden yapılan yolculukların yüzde 5 ila 10’u, gizlilik anlaşmaları imzalayan özel bir sürücü grubu tarafından tamamen sürücüsüz araçlarla alındı. Bu sayede yolculuğu izleyen bir araç operatörü ile daha güvenli bir hizmet erişime sunulmuş oldu.

Bu yılın başlarında Waymo, büyük ölçüde dış yatırımcılardan 3 milyar dolardan (2.28 milyar sterlin) fazla para topladı ve bu sayede firma sürücüsüz hizmetin piyasaya sürülmesi konusunda hizmeti henüz halka sunmamış rakiplerini sollayarak bu işte ilklerden oldu. Hem Amazon hem de Uber, otomatikleştirilmiş araçlara da büyük yatırımlar yaptılar, ancak 2018’de bir test aracının da dahil olduğu ölümcül bir kazayla sarsıldılar.

https://www.telegraph.co.uk/technology/2020/10/09/waymo-launches-driverless-taxis-public-first-time/

Article Categories:
Teknoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares