123
banner

Youtube Influencer’ları ile Nasıl Çalışılır?

Written by

Artık bir arama motoru haline dönüşen Youtube, kendi işletmenizin reklamını yapabileceğiniz en geniş pazar haline geldi. Influencer’lar, güçlü bir sosyal medya kitlesine sahip kişiler olup televizyonda gördüğümüz ünlülerin aksine hayran kitleleriyle etkileşimli iletişime geçerler. Videolarıyla, sohbetleriyle, düzenlediklerindeki buluşmalarla, yaptıkları çekilişlerle kurdukları bu iletişim ile izleyiciler sadık müşteri profiline girer, influencer’lar güvenilirlik kazanır. Influencer’ların önerileri çoğu zaman, izleyici için arkadaş tavsiyesi niteliğinde oluyor.

Youtuber’lar ile iş yaptığınızda ürününüz güvenilir bir kaynaktan hedef kitleye hızlıca ulaşabilir. YouTube’da etkili pazarlama kampanyası oluşturmak ve yürütmek kolay bir iş değildir. Influencer ile olan ilişkiniz, uygun bir plan ve stratejiye sahip olmanız önemlidir.

1. Hedeflerinizi belirleyin:

Başarılı bir Youtube kampanyası için sonucunda ne istediğinizi, Youtuber ile oluşturmak istediğiniz içerik türünü, nereyi hedef aldığınızı bilmeniz gerekir. Bir influencer ile iletişime geçmeden hedeflerinizi belirlemeniz önemlidir.

2. Doğru Influencer seçimi:

Saydece abone sayısına göre influencer seçemezsiniz, seçerseniz de istediğiniz sonuca ulaşamazsınız. Aslında çok sayıda izleyiciye ulaşmasındansa kampanyanın asıl doğru hedef kitleye ulaşması daha önemlidir.

Ürünün, abonelerin dikkatini çekebilmesi için alaka düzeyi yüksek olmalıdır. Influencer’ın ürününüzle, endüstrinizle alakalı olması gerekir.

Youtube kanallarından ilgili olanlar arasında seçeceğiniz influencer’ın yüksek sayıda abonesi olmalıdır, bu erişimi ve görünmeyi arttıracaktır.

Erişim ve görünmenin yüksek olması da yeterli değildir, kampanyanın başarılı olması için izleyiciler ürünle ve içerikle etkileşime girebilmelidir. Bunun için yorumlar kısmında influencer’ın önceki etkileşimlerini görmeniz, size hangi influencer’ı seçeceğiniz konusunda yardımcı olacaktır.

3. Influencerınız’a Güvenin:

Influencerlar, izleyicileri kendine bağlı tutmak için değişik ve ilgi çeken içerikler oluşturur. İş birliği yaptığınız influencer’a yaratıcı özgürlük vermeniz önemlidir. Influencer’ın ihtiyacı olabileceği tüm ekipmanları sağlamaya hazır olmalısınız.

4. Kullanıcı Odaklı İçerik Üretin:

Hedef kitlenizin dikkatini çekmek için ürünün ne kadar güzel olduğu hakkında sürekli videolar çekmek çok fazla işe yaramaz ama  ilginç bir videoya entegre edilmiş ürününüz, hedef kitlenizin dikkatini beklediğinizden daha fazla çekebilir.

5. Korkusuz Deneyime Odaklanın:

Moda ve güzellik ürünlerini influencer’lar, kanallarında değerlendirirler ve bu sıradışı veya ilginç değildir. İzleyicin dikkatini gerçekten çekmek için farklı yollara başvurmanız gerekebilir. Subaru bu konuda oldukça ilginç bir kampanya yürüttü. Youtuber Devin Graham 152.4 metrelik yükseklikten kayalıklara daldığı bir video çekti ve videoyu gerçekleştirmede yardımcı olduğu için Subaru’ya teşekkür etti. Burada asıl amaç, Subaru ile macera arasında bağlantıyı kurmaktı. (video için bkz. )

6. Harekete Geçme:

İzleyicinin harekete geçmesi için videoya bağlantı eklemek veya videonun açıklamasına markanın ilgili linkini koymak önemlidir. Bu, web sitesi sıralamanızı olumlu yönde etkileyecektir.

7. Yasal Belgelerinizi Detaylandırın:

Influencer ile çalışırken yasal bir sözleşme imzalamanız önemlidir. Rolleri, zaman çizelgelerini, teslimatları ve ödeme koşullarının yazılı olması hem sizin için hem de influencer için bir güvencedir. Herhangi bir anlaşmazlık durumunda her şeyin kağıt üzerinde olması faydalı olabilir.

8. İletişimde Kalın:

Influencer ile olan iş birliğiniz, video yayınlandıktan sonra sona ermiyor. Video yayınlandıktan sonra yeni bir sorumluluğunuz var; kampanyanızın gerçekten başarılı olması için izleyicinin nasıl bir etkileşimde bulunduğunu izlemeniz gerekir. Geri dönüşlerle ilgilenmeniz bu konuda asıl önemi taşıyor.

Influencerlar ile çalışmak size en etkili iletişim yollarından ikisini kullanmanızı sağlıyor: Influencer pazarlama ve video pazarlaması. Influencer’ı özgür kılmak, ürünü videoya olabildiğince doğal entegre edebilmesi için oldukça önemlidir. İzleyiciler ile doğallık ve dürüstlük üzerine kurulmuş olan bağlarda reklamı sezmeleri halinde markaya olan güven ve influencer’a olan güven azalabilir.

SingleGrain

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir