123
banner

Yüzyılın Dalgası : Burger King vs McDonald’s

Written by

Burger King’in yeni kampanyası için seçtiği yöntem kimi insanlar için karşı markayı aşağılayıcı kimileri için ise son zamanların en komik atışması.

Kime sorarsanız sorun Whopper yemek için Burger King’i işaret edecektir. Peki insanlar Whopper sipariş etmek için neden McDonald’s’a gitti? Bu sorunun cevabı Burger King’te.

Burger King, Salı günü “Whopper Detour” adını verdiği bir kampanya başlattı. Bu kampanya ile müşterilerine Burger King’in ikonikleşmiş hamburgeri Whopper için muhteşem bir indirim olanağı sağlıyor.

Nasıl mı?

4 – 12 Aralık tarihleri arasında Burger King uygulaması aracılığı ile, ülke içindeki McDonald’s restoranlarından herhangi birine 180 metre yakınlığında olanlara sadece 1 sent karşılığında Whopper alma şansını veriyor.

İlk yapmanız gereken Burger King uygulamanız yoksa indirmek. Uygulamaya girildiğinde ise “1 cent whopper deal” adlı kampanyayı kilitli bir şekilde görüyoruz.

Kilidi açmak için yapmanız gereken ise herhangi bir McDonald’s restoranına  gitmek ve orada Whopper sipariş etmek. Bu kadar basit ancak kilit nokta burası. Burger King, McDonald’s’a gidip siparişin oradan verilmesi gerektiğini söyleyerek müşterilerini McDonald’s’a  yönlendiriyor. Aslında McDonald’s’ın 180 metre yakınına girdiğinizde menünün kilidi otomatik olarak açılıyor.

Uyguluma kuponunuzu kullanabilmeniz için sizi en yakın Burger King restoranına yönlendiriyor. 1 sent karşılığında hamburgerinize kavuştunuz!

Videoda insanların ısrarla McDonald’s çalışanlarından Whopper sipariş etmeye çalıştıklarını ve aslında çalışanların farkında olmadan da olsa bu kampanyaya yardım ettiklerini görüyoruz. Ortaya komik bir o kadar da şaşırtıcı tepkiler çıkıyor.

Zekice seçilmiş, ince düşünülmüş ve aslında karşı markaya saygısızlık üzerine oluşturulan bu reklam insanların aklına kazınacak gibi duruyor. Sosyal medyada şimdiden büyük bir yankı oluşturdu.

Seçilen bu agresif reklam yöntemine rağmen, yakın zaman önce Burger King Arjantina şubeleri Whopper satmayı reddederek, müşterilerini McDonald’s’a BigMac almaya yönlendirmişlerdi. Yaptıkları tek günlük grevdi ve aslında bunun arkasında yatan tek bir sebep vardı. McHappy Day kapsamında Big Mac satışlarının hepsi kanserle mücadele kurumuna bağışlanıyordu. Burger King çalışanları bu davranışları ile kampanyaya destek vermeye çalışmışlardı.

BurgerKing’in uygulamasının trafiğini arttırmak için seçtiği bu yol  başarılı olacak mı? Ortada bariz bir risk var. İnsanlar tekrardan Burger King restoranlarına gitmek isteyecek mi? Yoksa hazır McDonald’s önündeyken oradan bir sipariş verip, bu kampanyaya gülüp geçecek mi?

Siz olsanız ne yapardınız?

AdWeek

Article Tags:
· · ·
Article Categories:
Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares