123
banner

2019 Super Bowl Reklamları

Written by

Her sene Eylül-Şubat ayları arasında düzenlenen Super Bowl, Amerikan futbolu liginde sezonun şampiyonunu belirleyen karşılaşmadır. Amerika’nın milli sporunun beysbol mu Amerikan futbolu mu olduğu hala tartışılsa da, yıllardır Super Bowl büyük ilgi görüyor ve neredeyse tüm Amerika tek nefes bu heyecan verici karşılaşmayı izliyor. Çekişmeli şampiyonayı bu sene 188 milyon Amerikalının izleyeceği düşünülse de rakamlar son 10 yıldaki en düşük reyting ve izlenme sayısını işaret ediyor. Bu sene 52.si düzenlenen Super Bowl’un reytingi 44.9  olurken izlenme sayısı da 100.7 milyon olarak açıklandı.

Önceki yıla göre %3’lük düşüş gözükmesine rağmen 100 milyon izleyicinin tek nefes olup ekrana kitlendiği ve yılda bir kez düzenlenen bu etkinlik pazarlamacılar için altın bir fırsat. İşte bu yüzden tüm pazarlamacılar; en çok konuşulacak, en çok dikkat çekmeyi başaracak viral reklam için kıyasıya yarışıyor. Bu da Super Bowl reklamlarının tüm dünyada konuşulması için yeterli bir sebep gibi görünüyor.

Verilere göre, Super Bowl izleyicilerinin yüzde 78’inden fazlası, 50. Super Bowl  sırasında, sosyal medyada önemli etkileşimde bulundu. Oyun gününde 60 milyon Facebook kullanıcısı 200 milyon gönderi, beğeni ve yorum yaparken; 38 milyon Instagram kullanıcısı 150 milyon gönderi, beğenme ve yorum yaptı. Ek olarak sosyal medya kullanıcıları, YouTube’daki Super Bowl LI reklamlarını izlemek için 350.000 saat harcadı.

Burston-Marstellar Super Bowl anketine göre, izleyicilerin % 60’ı ve düzenli olarak sosyal medya kullananların %87’si SuperBowl reklamlarına ek olarak, Super Bowl içerik markalarının yarattığı bütün içeriklerle de ilgileniyorlar.

Kadınlar, Super Bowl reklamları hakkında çevrimiçi sohbetlerin çoğunu oluşturuyor. Kadınların, 18-34 yaş arasında olanları Super Bowl reklamları hakkında çevrimiçi konuşmanın %57’sini; 35-54 yaş arasında olanları da konuşmanın %61’ini oluşturuyor.

Bu kadar ilgi gören ve çok konuşulan bir etkinliğin reklam fiyatları da şaşırtacak cinsten. Bu yıl gerçekleştirilen mücadeleyi canlı yayınlayan CBS kanalı, yaklaşık 4 saat canlı yayınladığı etkinlik boyunca gösterdiği 30 saniyelik her reklam için 5,1 ile 5,3 milyon dolar arasında ücret talep etti ve etkinlikten elde ettiği toplam reklam gelirinin 414 milyon dolara ulaştığı belirtildi.

Super Bowl, her sene olduğu gibi bu sene de ses getirmeyi başardı. İzlenme oranları gittikçe düşse de, önümüzdeki birkaç yıl daha Amerika ve dünya çapında en çok izlenen etkinlik olmaya ve reklamlarıyla dikkatleri üzerine toplamaya devam edecektir.

Şimdi Pazarlama Vizyonu ekibi olarak beğendiğimiz ve özellikle ilk kez Super Bowl’da reklam veren Türk şirketi olma özelliği taşıyan Türk Hava Yolları’nın reklamlarına odaklanalım.


Türk Hava Yolları bu reklam filminde, nefes kesici  İstanbul manzaraları ile karşılaşan herkesin, dünyayı kendileriyle keşfetmeye davet ediyor gibi görünüyor.

Google bizleri etkileyen önemli olayları ve “Nasılsın?”,”Teşekkür ederim.”, “Seni seviyorum.” kelimelerinin bizleri bir araya getirdiğini anlatan bir reklam filmiyle karşımıza çıkıyor.

Microsoft ise çeşitli engelleri olan Xbox kullanıcılarını hedefleyen yeni kontrolörünü duygusal bir şekilde tanıttı.

Mercedes-Benz, her dileği gerçekleşen sihirli bir adamın hayatı etrafında dönen reklam filminde yeni A-Serisi arabasının ses aktivasyon sistemini tanıttı.

Coca-cola “A coke is a coke” sloganıyla karşımıza geliyor ve kolanın herkes için olduğunu farklılıklarımızın bir önemi olmadığına değiniyor. Reklamın sonundaki ses de aynı bu birleştirici ana mesajı içeriyor ve ekliyor:
“Hepimiz farklı kalplere ve ellere sahibiz, zihnimizde de farklı görüşler var. Görmüyor musun? Farklı olan güzeldir ve birlikte olmak da güzeldir.”

Rekabeti kızıştıran Pepsi “More than OK” sloganıyla geliyor ve kola içmek isteyen bir kadınla garson arasındaki diyaloğa kısaca “Pepsi bundan daha fazlası.” şeklinde karşılık veriyor diyebiliriz.

Amazon, Alexa’nın önümüzdeki yıllarda nerelere gelebileceğini gösteren Amazon, sipariş robotuyla yaşanabilecek aksaklıkları mizahi bir dille ele aldı.

Pringles, Amazon‘un Alexa‘sına atıfta bulunan bir cihazla karşımıza çıkıyor ve sonsuz kombinasyonla herkes için bir çok lezzete sahip olduğuna değiniyor.

 The Shelf

Market Watch

The Music Network

Article Categories:
Genel · Kuzey Amerika · Reklam

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares