123
banner

Güney Kore’nin Ekonomik Sıçraması ve K-POP Çılgınlığı

Written by

Güney Kore; dünyanın 11. Asya Kıtası’nın ise Çin, Japonya ve Hindistan’dan sonra 4. büyük ekonomisi ve kişi başı gelir 40 bin doların üzerinde.

 Ülke olarak kalkınma hikayesini diğerlerinden farklı yapan şey ise 69 yıl önce Soğuk Savaş döneminde askeri yardım gönderdiğimiz Güney Kore’nin günümüzde ekonomi, savunma, teknoloji, ve kültür-sanat gibi birçok alanda bariz bir şekilde Türkiye’yi sollamış durumda olması. 60’lı yıllarda Türkiye’de kişi başına milli gelir 380 dolar civarlarındayken, bu rakam Güney Kore’de sadece 80 dolardı. Bunların yanında ülkenin jeopolitik olarak bulunduğu konum dünya arenasında bir önem arz etmiyor ve çok az olan ihracat rakamları da işlenmemiş ürünlere dayanıyordu. Örneğin günümüzde Samsung ismiyle bildiğimiz dünyanın en çok akıllı telefon satan teknoloji markası 1938 yılında ilk kurulduğunda amacı Çin’e kuru balık ihracatı yapmakmış.

Günümüz için konuşursak ve kısaca rakamlara bakmak gerekirse; Dünya’nın en iyi 500 markasından 12’si Güney Kore markasıdır, bu liste de bizim bildiğimiz markalar içerisinde olan Samsung, LG ve Hyundai’de var. İhracatının % 30’dan fazlası yüksek teknoloji ürünlerine dayanmaktadır. İnsani gelişmişlik endeksine göre Güney Kore 17. Sıradayken Türkiye 72. Sırada yer alıyor.

Biz pazarlamacılar veya iletişimciler için Güney Kore’yi son 10 yılda daha önemli hale getiren bir olgu var: K-POP. Türkçe meali Korean pop olan Güney Kore de ortaya çıkmış bir müzik türüdür. Bu tanım size çok yavan gelebilir ancak Youtube’da 2012-2013 yıllarında dünya da tüm zamanların en çok izlenen videosu ve ilk kez 1 milyar izlenmeyi geçen video olan “Gangnam Style” bir K-POP türü şarkıdır.

Aslında K-POP’un kökenine baktığımızda tıpkı ülkenin diğer gelişim hamlelerinde olduğu gibi devlet destekli bir kültür projesi olarak ortaya çıkıyor. 1997 yılında Doğu Asya Mali Krizi’nin çıkması üzerine -ihracat ve yüksek teknoloji alanında tatmin edici rakamlar yakalamış olmasına rağmen- Güney Kore büyük bir dar boğaza giriyor. Çözüm çaresi arayan devlet yetkilileri o yıllarda dünya da kült haline gelecek pop müzik gruplarına ve yapımcılarına yatırım yapmak üzerine bir karar alıyor. Aynı yıllarda bu yöntemi hâlihazırda kullanmakta olan Birleşik Devletler müzik endüstrisinde açık ara dünya lideri olmasının yanı sıra kültürünü dünyaya tanıtma fırsatı yakalıyordu.

Devlet destekli özel sektör yapım şirketleri K-POP’u dünyaya tanıtmak için belirli kaideler ve bir yol haritası oluşturuyorlar.  Bu müzik türüne sanatsal demekten ziyade deneysel müzik türü dememiz daha doğru olacaktır. Yapım şirketleri yetenekleri buluyor, onlar için evrensel müzik tarzları ve koreografiler oluşturuyor. Klipte yer alan grupların Koreli olması dışında her şey evrensel kültürün ürünü oluyor.

K-POP gruplarıyla ilgili farklı olarak ortaya çıkan birkaç özellikten bahsetmek gerekirse; bir K-POP grubu 5 kişiden fazla üyeye sahip oluyor ve üyelerin hepsi ya kadın ya da erkek olarak ortaya çıkıyor. Kore dilinde isimler kullanmak yerine “EXO” veya “BTS” gibi her dilde telaffuz edilebilecek kısa grup isimleri kullanılıyor ve grubun içinde başka dillerde şarkı söyleyen alt gruplar var. Bir K-POP şarkının olmazsa olmazı İngilizce söylenen kısımlar ve bu kısımlar özellikle ağızda alışkanlık yapacak cinsten sözler oluyor veya şarkının nakaratı olarak geçiyor. K-POP aynı zamanda görsel bir alan ve zaman zaman aynı şarkıya iki farklı klip çekildiği oluyor.

Bayağı davranıyorsanız iki seçenek vardır; ya kimsenin umrunda olmazsınız ya da ününüz her yere ulaşır. Bu yüzden planlanmış bir bayağılık size tanınma yolunda hatrı sayılır mesafeler kat ettirebilir. K-POP’un gelişim aşamalarında da bunu görüyoruz. Sıradışı giyim tarzları, klipler de yer alan koreografiler, danslar ve detayların ilginçliği bunu kanıtlar nitelikte gözüküyor.

Son olarak; K-POP projesinin çıktılarına baktığımızda Güney Kore Devleti’nin  yapım şirketlerine ciddi bütçeler ayırarak yaklaşık 20 yıl önce başladığı bu proje son 5 yılda meyvelerini vermeye başlamış. 2016 yılında Güney Kore’nin müzik ihracatı 443 milyon dolar civarında gerçekleşmiş. 2005 yılında Dünya genelinde 29. sırada olan Kore müzik piyasası 2018 yılında 6. sıraya yükselmiş. Youtube’da dünyanın en çok izlenen 10 videosundan biri K-POP türünde bir şarkı ve K-POP aynı zamanda Kore kültürüne de ilgi uyandırmayı sağlayarak Kore dizilerine olan ilgiyi de artırmış durumda. Burada devlet özel sektör birlikteliğini kısa vadeli bir politika ürünü yapmak yerine bir ülke ideali haline getirdiğimizde ortaya çıkan başarıyı görüyoruz.

Article Categories:
Genel · Marka/İletişim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares