123
banner

Sadece Ürüne Odaklanan Firmalar Başarılı Olamayacak!

Written by

L’Oréal, bir numaralı güzellik teknoloji şirketi olmayı hedeflerken, markayı “yeni bir çağa” taşıyarak yeni hizmetler sunmaya devam ediyor.

L’Oréal’in Batı Avrupa’daki pazarlama müdürü Stéphane Bérubé, sadece ürün satmaya odaklanan şirketlerin gelecekte başarılı olmayacağına inanıyor ve sağlanan hizmetlerin tüketicilere ulaşmak için anahtar rol oynadığını belirtiyor.

Bérubé ,geçen hafta gerçekleşen “Festival of Marketing” sırasında, L’Oréal’in 110 yıldır bu sektörde ürünlerini müşteri ile buluşturduğunu ancak şirketin artık “hizmet” satmaya da odaklanması gerektiğini belirtti.

Mart ayında L’Oréal’ın satın aldığı güzellik hizmeti olan Modiface’ı, ürün işinin nasıl çeşitliliklere hizmete dönüşebileceğinin bir örneği olarak gösterebiliriz. Uygulama, artırılmış gerçeklik kullanarak, tüketicilerin farklı makyaj ve saç ürünlerini denemelerine olanak tanıyor.

Bérubé , sundukları bu hizmetin müşteriye ulaşma da etkisinin büyük olmasına rağmen satışlardaki etkisinin henüz net olmadığını belirtti.

L’Oréal’in Dijital Dönüşümü

L’Oréal bir önceki “bir numaralı güzellik markası” olma hedefini arkasında bırakarak “bir numaralı güzellik teknoloji şirketi” haline gelmeyi amaçlamıştır. Modiface gibi satın almalar L’Oréal’in girdiği bu yeni dönemin birer parçasıdır.

15 yıl önce insanlar dokunma ve koklama isteklerinden ötürü güzellik ürünlerini internet aracılığı ile asla almayacaklarını söylüyorlardı. Günümüzde ise bu tamamen değişmiş durumdadır ve şirket büyümelerinin büyük kısmı e-ticaretten gelmektedir.

L’Oréal’in yeni hedefleri için çok geç olmadan değişmesi gerekiyordu. Bu değişim sanıldığı kadar kolay değildi.

Bir şirketi sadece danışmanlarla ve ajanslarla dönüştüremezsiniz, size yakın bir uzmana sahip olmanız gerekir.

Günümüzde L’Oréal dünya çapında yaklaşık 3000 dijital uzmana sahip. Bu rakam 2014 yılında ise sadece 300 idi. L’Oréal’in dijital dönüşüm için sadece danışmanlar veya ajanslara bağlı kalmayıp, uzmanlara yatırım yapması bu süreçte yapılacak en akıllıca hareketti.

Bérubé, şirkete uzmanları getirmeden dönüşümü başaramayacaklarının altını çizdi.
Aynı zamanda teknolojinin önemine rağmen, hiçbir zaman değişmeyecek bir şeyin “aklın ötesinde sadakat” olarak tanımladığı “marka aşkı” olduğu sonucuna vardı. Ve ekledi: “22 yıldır Avrupa ve Amerika’da çalıştım ve asla değişmeyeceğine inandığım bir şey varsa oda markaların gücüdür.”

 

Şirketlerin hızla gelişen teknoloji ile birlikte dijital dönüşümlerini sağlam adımlarla tamamlamaları ve tüketicilerin büyüyen taleplerini sadece “ürün” sunarak tatmin edemeyeceklerini kabullenip, kendilerine “tüketicilerime ek olarak nasıl hizmetler verebilirim” sorusunu yöneltmeleri gerekmektedir.

Marketing Week

Article Categories:
Müşteri Deneyimi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares