123
banner

Unilever’den Mağaza İçi Yüz Tanıma Teknolojisi

Written by

Unilever, Brezilya’da Knorr markasıyla çeşitli pazarlama denemeleri yaptı. Bu denemeler sonucunda ortaya çıkan nokta şu oldu: Eğer şirketler perakende yatırımlarını ölçmeyi hedefliyorsa, mağaza içi pazarlamalar hayati önem taşıyor. Hatta, mağaza içi pazarlama mucizesiyle, bir ürün müşterinin dikkatini üç kat dafa fazla çekebiliyor.

Unilever, fiziksel perakende ortamı hakkında daha detaylı analiz yapmak amacıyla, alışveriş yapanların raflardaki ürünlerle etkileşimini ölçen kameralarla mağaza içi yüz tanıma teknolojisini deniyor. Bugüne kadar ABD ve Brezilya’da gerçekleşen denemeler, Marketing Week’s Insight Show etkiliğinde açıklandı.

Daha çok etkileşim!

Mesh Experience ve Emotion Research Lab ile ortaklaşa yürütülen projede, müşteriler ürün tanıtım alanlarına yaklaştıkça yüz ifadelerini analiz etmek için raflara yerleştirilen gizli kameralar devreye girdi. Bireylerin temel demografik profilleri ile birlikte ürüne gösterdikleri dikkat ve bağlılık seviyeleri hesaplandı. Kişisel gizliliğini korumak için alışveriş yapanların resimleri kaydedilmedi.

Unilever tüketici ve piyasa anlayışı başkan yardımcısı BV Pradeep, dinleyicilere, bu çalışmanın yapılmasındaki amaç olarak çizgi altı pazarlama yatırımlarının etkinliğini ölçmeye yönelik çabaların eksikliğini gösterdi ve bunu düzeltmek için böyle bir proje tasarlandıklarını söyledi. ‘’Eğer televizyon ya da dijital medya gibi kitle iletişim araçlarının iletişim ortamına bakarsanız, TV reklamının ya da dijital ön-rulonun uzunluğunun doğru olup olmadığı, kalitesinin iyi olup olmadığı ya da görüntülenme ve tıklama oranı konusunda çok fazla ölçek olduğunu göreceksiniz. Öte yandan; Mağazada yaptığımız yatırım söz konusu olduğunda, neredeyse hiç ölçek yok.’’ Ancak, ‘’Biz bunun doğru bir yol olduğunu hissediyoruz ve işe yarayacağını umuyoruz.’’ diye belirten Pradeep ‘’Bu benim için ışık kırıntısı olan bir lamba direğinin altında, kayıp anahtarını arayan bir ayyaşın sendromuna benziyor. ” diye ekledi.
Mesh Experience’ın başkanı Fiona Blades’e göre markalar, farklı mağaza içi reklam denemelerini; marka promosyon mesajlarını ölçmek, mevsimsellik etkisini görmek ya da haftanın günlerini karşılaştırmak için kullanabilir. Kameranın görüş alanında sekizden fazla yüz varsa, teknoloji daha az güvenilir hale gelirken, müşterinin gözlerini algılayabildiği durumlarda teknoloji en iyi şekilde çalışır.

Pradeep, müşterinin sürece katılım seyiyesini arttırmak ve yeterli ilgiyi toplayabilmek adına mağaza içi pazarlama konusunda  pazarlamacıların benzer metodlarda daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini belirtti. ‘’Mağaza içine baktığınızda, bazı müşterilerin çok net bir ürün ya da marka fikriyle geldiğini görebilirsiniz. Bu insanlar iletişime, iletilmek istenen mesajlara ve bu mesajların etkilerini algılayamaya daha açık. Ancak, pazarlamacılar yıllardır onlara ulaşmayı denemedi. ’’dedi.

Son olarak, İngiltere’deki perakendecilerle benzer denemelerin yapılabileceğine dair ipuçları verildi.

Marketing Week

Article Categories:
Parekendecilik

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Shares